Facebook oraz inne social media zablokowane w KRLD

W zeszłym tygodniu władze KRLD ogłosiły tymaczasowe zablokowanie wielu zagranicznych stron w tym FB na terenie Korei. Nie oznacza to, że wcześniej były one specjalnie popularne w KRLD. Nowa blokada utrudni głównie życie obcokrajowcom i pracownikom ambasad.

DSC04678

UPDATE: Ambasady korzystają głównie z internetu satelitarnego, więc blokada nie wpływa na działanie łącz w placówkach.

Dotychczas obcokrajowcy mogli dość swobodnie korzystać z internetu w swoich domach, ambasadach oraz nawet z telefonów komórkowych. Dostępne były strony społecznościowe takie jak Facebook, Youtube, Twitter i inne popularne portale. Wielu obcokrajowców wrzucało regularnie ciekawe materiały na żywo z Pjongjangu. Szczególnie polecam kanał Indonezyjczyka, który mieszka w Pjonjgjangu. Ostatnio jednak nie wrzuca żadnych nowych materiałów na kanał. Może to także wynik wprowadzonej blokady?

Blokada na wiele zagranicznych stron została wprowadzona niedawno. Zablokowane zostały popularne portale społecznościowe. Podobno nie jest dostępny teraz do nich dostęp, co może być kłopotliwe dla nielicznej społeczności obcokrajowców mieszkających w Pjongjangu. Zakaz obowiązuje także turystów, którzy zakupią karty 3G i chcieliby wrzucać na żywo swoje fotki z Pjongjangu. Do tej pory była taka możliwość i każdy turysta mógł zakupić  w hotelu koreańską kartę Koryo Link. Nie wiadomo, co było przyczyną zaostrzenia przepisów. Do tej pory nikomu nie przeszkadzało to, że obcokrajowcy wrzucają materiały z KRLD. Zakaz podobno jest tymczasowy. Miejmy nadzieję, że szybko zostanie zniesiony. Większość mieszkańców KRLD nie ma dostępu do zewnętrznego internetu, a tylko koreańskiego intranetu, w którym można znaleźć internetowe encyklopedie, a nawet sklepy internetowe.

Źródło: Independent