Północnokoreańska Biblioteczka
Szukacie kolejnych pozycji o Korei Północnej do waszej czerwonej biblioteczki? Postaram się wam w tym pomóc. Nie wystawiam książkom ocen w jakiejś konkretnej skali, gdyż nie ma to wielkiego sensu. Każdy sam je powinien ocenić po przeczytaniu.
„Korea Północna. Dziennik Podróży” Michael Palin
Podróżnicza relacja Michaela Palina z dwutygodniowej wycieczki po Korei Północnej. Jeśli szukacie lekkiej i przyjemnej podróżniczej lektury do kawy, to jest to książka dla was. Jest to krótkie wprowadzenie do tematu Korei Północnej bez przytłaczającej ilości informacji i skomplikowanych analiz politycznych. Dowiecie się nieco na temat tego, co można zobaczyć w Korei Północnej i jak taka wycieczka wygląda.
„Wielki Następca” Anna Fiefield
„Tajemnice Korei Północnej” James Pearson, Daniel Tudor
„Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw” Oskar Pietrewicz
Wnikliwa analiza sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Obecnie do ściągnięcia za darmo w
postaci PDF.
Rewelacyjna książka opowiadająca o miłości Kim Jong Ila do kina i o tym, jak próbował stworzyć w KRLD drugie Hollywood. Niezwykła opowieść gwiazd kina z Korei Południowej porwanych przez agentów północnokoreańskich w celu kręcenia filmów w KRLD. Polecam tą książkę, bo jest niezwykle wciągająca i można się wiele dowiedzieć na temat tego, jakim człowiekiem prywatnie był Kim Jong Il.
Opowieść o chłopcu, który mieszkał przez dwa lata (1989-1991) w stolicy Korei Północnej. Swoje wspomnienia z pobytu w Pjongjangu opisał Artur Nowaczewski, poeta, podróżnik i krytyk literacki.
Recenzja wspomnień znanej uciekinierki celebrytki, która opowiada historię swojej ucieczki z KRLD. Autorce udowodniono liczne przekręcenia w swojej historii i nieścisłości. Sama też kreuje się na gwiazdę i zarabia krocie na swoich, często przejaskrawionych, krwawych historiach z KRLD. Czytałem, oglądałem wystąpienia i generalnie nie polecam. Nic ciekawego. Są lepsze książki o losach uciekinierów np. „Dziewczyna o siedmiu imionach”.
Opowieść Koreanki, która pewnego dnia zaciekawiona przekroczyła rzekę do Chin i została tam przez 10 lat, aby potem uciec do Korei Południowej. Ciekawa historia, dobrze napisana i trzyma w napięciu. Dużo można się dowiedzieć o problemach Koreańczyków, którzy uciekli z KRLD i ich trudnych życiu w ukryciu w Chinach.
Pisarz pochodzący ze wschodnich Niemiec wyrusza ze swoją przyjaciółkę w nostalgiczną podróż po Korei Północnej w poszukiwaniu tęczowej zjeżdżalni, która kiedyś jako dziecko widział w książce w szkole. Nieco zwariowana i napisana z humorem książka podróżnicza, która stara się oddać klimat podróżowania po Korei Północnej.
Wyd.: Prószyński i S-ka, 2015 czerwiec
„Kto rządzi w Korei Północnej?” Nicolas Levi
Nowa książka Nicolasa Leviego jest ściśle specjalistyczna, gdyż poswięcona jest przede wszystkim północnokoreańskiej elicie rządzącej. Mimo to jest napisana w sposób jasny i przejrzysty nawet dla osób nieobeznanych w koreańskiej polityce. Autor opisuje szczegółowo relacje między poszczególnymi członkami rodziny założyciela KRLD i przedstawia ich losy oraz działalność polityczną. Rzadko kiedy mamy okazję usłyszeć na temat pozostałych członków rodziny panującej. Zazwyczaj wszelkie informacje koncentrują się na samej postaci wodza i nie wiele wiadomo o zakulisowej działalności rodziny Kimów.
„Najczystsza rasa” Bryan Reynolds Myers
Jedna z moich ulubionych książek o Korei Północnej. Autor przedstawia kulisy działania północnokoreańskiej propagandy. Udowadnia ponadto, że Korea Północna nie jest państwem komunistycznym, a skrajnie nacjonalistyczną dyktaturą. Ponadto autor przedstawia dowody na to, że koreańska propaganda wzoruje się i wywodzi się z… propagandy Cesarstwa Japonii!
„Skrzydła Anioła” Jolanta Krysowata
Niezwykła historia północnokoreańskich sierot, które zostały wysłane do Polski w trakcie wojny koreańskiej. Dziennikarskie śledztwo autorki doprowadziło ją do licznych osób, które wciąż pamiętają tamte wydarzenia. Niezwykle wzruszająca i ciekawa książka pokazująca, że Polska ma jednak o wiele głębsze związki z Koreą Północną niż ci się wydaje.
O tej historii opowiadałem nie raz na moim blogu.
„Światu nie mamy czego zazdrościć” Barbara Demick
Klasyk na temat losów mieszkańców Korei Północnej. Opowiada o tragicznym okresie w latach 90., kiedy to kraj dotknęła klęska głodu i zmarły tysiące ludzi. Z książki można się dużo dowiedziaeć na temat życia mieszkańców Korei na prowincji. Mimo, że książka jest dość stara i wiele informacji się już przedawniło, to wciąż pozostaje to ważne źródło wiedzy na temat KRLD, które daje solidne fundamenty do dalszego poznawania tego kraju.
„Korea Północna – w krainie wielkiego blefu” John Sweeney
Dziennikarz udaje członka grupy studenckiej, żeby pojechać na „super tajną misję” do KRLD i pisze na ten temat banalną książkę, której nawet nie chce mi się czytać. Nie ma potrzeby się tak lansować, bo każdy może pojechać na wycieczkę do KRLD i zobaczy to samo, co ten „bohater” dziennikarz. W każdym razie wygląda to tak: jedź „undercover” do KRLD – napisz książkę, która pokazuje fałsz w KRLD – profit – powtórz.