FAQ – Podróże do KRLD

Podróżowanie do Korei Północnej może się wydawać szalone i dziwne, ale wierzcie mi, warto pojechać. Niestety nie ma wiele informacji na temat wyjazdów do KRLD, więc postanowiłem w jednym miejscu zebrać najczęściej pojawiające się pytania.

Lista najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi. Często jestem zasypywany tymi samymi pytaniami w trakcie live streamów. Nie jestem w stanie odpowiadać na nie po raz setny. Lista będzie uzupełniana stopniowo.

Czy w Korei Północnej jest bezpiecznie?

Korea jest bezpieczna dla turystów. Nie ma zagrożenia terrorystycznego a przestępczność wobec turystów praktycznie nie istnieje. Trzeba jednak pamiętać, że jest to państwo o bardzo surowym prawie i rządzone jest niepodzielnie przez jedną partię. Władza nie lubi i nie toleruje sprzeciwu ani aktów, które może uznać za antypaństwowe. Przestrzegajcie tylko prawa. KAŻDY kto jedzie do KRLD musi zdawać sobie sprawę do jakiego kraju jedzie i jakie są zagrożenia. Trzeba przestrzegać prawa i lokalnych zwyczajów. Żaden turysta, który przestrzega prawa i reguł, nigdy nie wpadł w kłopoty w KRLD. Aresztowania amerykańskich obywateli oraz tragiczna śmierć amerykańskiego studenta, który został skazany w KRLD na więzienie powinny wam przypomnieć o tym, że nie ma żartów i TRZEBA respektować lokalne prawo i zasady. Nie było przypadku aresztowania obywateli Polski ani innych krajów zachodu oprócz USA. Przed wyjazdem ze mną do KRLD zostaniesz dokładnie poinstruowany na temat panujących w tym kraju zasad. Zajrzyj też do działu na temat bezpieczeństwa w KRLD (w przygotowaniu).

Czy mieszkasz w Korei Północnej?

Nie. Mieszkam pod Tokio w Japonii wraz z japońską żoną. Do Korei jeżdżę turystycznie oraz organizuję wyjazdy z moimi widzami.

Czy chcesz się przeprowadzić do Korei Północnej?

Nie wykluczam tego w przyszłości. Chciałbym tam pomieszkać przez jakiś czas i prowadzić interesy. Mam nadzieję, że sytuacja się poprawi na półwyspie i będzie można swobodnie prowadzić biznes w KRLD.

Czy można zamieszkać w Korei Północnej?

Tak. Sprawdź mojego vloga albo artykuł na blogu. Nie jest to jednak łatwe.

Czy można dostać obywatelstwo Korei Północnej?

Nie. Praktycznie niewykonalne. Nie proście o azyl, bo wpadniecie w kłopoty.

Czy jesteś koreańskim agentem?

Nie pracuję dla rządu KRLD. Nie otrzymuję od rządu KRLD żadnych pieniędzy. Nie pracuję dla żadnego wywiadu.

Czy jestem księdzem?

Nie.

Czy w Korei Północnej jest internet?

Koreańczycy nie mają dostępu do naszego internetu. Mają swój INTRANET. Jest odłączony od internetu. Turyści mogą kupić kartę SIM z dostępem do internetu 3G. Jest bardzo droga 180 euro i nie każdy ją może kupić. Raczej jest dla biznesmenów.

Czy w Korei panuje wciąż głód?

Klęska głodu z lat 90. się już dawno skończyła. Ludzie nie umierają na ulicy z głodu. Nie ma trupów pływających w rzekach jak twierdzą niektórzy celebryci uciekinierzy. Faktem jest, że w niektórych miejscach kraju są kłopoty z zaopatrzeniem i potrzebna jest pomoc humanitarna, ale nie ma już tak tragicznej sytuacji jak 20 lat temu.

Czy trzeba się kłaniać pomnikom?

Tak. Jest duże prawdopodobieństwo, że będziecie się kłaniać pomnikom wodzów. Jeśli nie chcesz, to NIE jedź do KRLD. Wystarczy to potraktować jako okazanie szacunku gospodarzom. Nie zamienicie się w komunistę przez jeden pokłon tak samo jak nie zostajecie muzułmanami przez zdjęcie butów w meczecie.

Czy nie uważasz, że wspierasz „reżim”?

Nie. Czemu opowiadanie o wycieczkach do KRLD ma być wspieraniem kogokolwiek. Jakoś nikogo nie obchodzi, że turyści jeżdżą na Kubę, do Chin, Wietnamu i dziesiątek innych autorytarnych państw. Korea Północna nie jest tu wyjątkiem. Jak każdy inny kraj zasługuje na to, żeby był odwiedzany przez turystów. Turystyka wspiera lokalnych przedsiębiorców oraz tysiące rodzin utrzymujących się z turystyki. Jest to brama do otwierania się Korei na świat.

Czy w Korei Północnej jest legalna marihuana?

Nie jest legalna. To mit i kłamstwo. Marihuana podobnie jak inne narkotyki jest nielegalna i posiadanie jej jest surowo karane. Turyści nie mogą kupić narkotyków w KRLD.

Czy można nosić jeansy?

Tak. Turyści mogą nosić jeansy. Nie możesz ich nosić tylko w trakcie wizyty w mauzoleum, gdzie spoczywają przywódcy koreańscy.

Czy wrócę z Korei Północnej?

Tak. Wrócisz do swojej mamy. Nie ma się co bać. Proszę tylko przestrzegać prawa i przepisów panujących w KRLD.

Czy można się ożenić z Koreanką z Korei Północnej?

Teoretycznie tak, bo nie ma prawa, które by to zakazało. W praktyce prawie niemożliwe. W trakcie wycieczki nie masz jak nawet zapoznać się bliżej z Koreanką, a co dopiero zaprosić na randkę. Koreanki są nieśmiałe i nie zwiążą się z obcokrajowcem.

Ile kosztuje wyjazd do Korei Północnej?

Średnio wyjazd kosztuje 1000 – 2000 euro w zależności od długości pobytu, ilości osób w grupie i tego co chcecie tam robić.

Ile kosztuje garnitur koreański?

Około 100-150 dolarów.

Czy są prostytutki w KRLD?

Prostytucja jest nielegalna i turyści nie mogą sobie zamówić dziewczyny.

Jakie sporty uprawia się w KRLD?

Piłka nożna, koszykówka, siatkówka – to najpopularniejsze.

Czy jadąc do Korei Północnej będę miał pieczątkę w paszporcie?

Z zasady turyści przyjeżdżający na zwykłe wycieczki nie dostają pieczątek. Wizy są często grupowe i pokazuje się ją przy wjeździe i wyjeździe z kraju.

Czy mogę wwieźć telefon komórkowy?

Tak. Można wwozić telefony komórkowe od 2012 roku. Nie będzie jednak działał bez północnokoreańskiej karty SIM. Można je zakupić w hotelach i pozwalają nawet na używanie mobilnego internetu. Wydatek około 50 euro.

Czy jeśli byłem w Korei Południowej to nie wpuszczą mnie do Korei Północnej?

Nie ma żadnego problemu. Nikogo to nie obchodzi, że byłeś w Korei Południowej.

Czy mogę wysłać pocztówkę?

Tak. Pocztówki sprzedawane są w wielu miejsach, a znaczki dostaniecie w hotelu. Wysłanie pocztówki do Europy to koszt około 1 euro.

Jak dostać wizę?

Wizę zapewni biuro podróży, w którym wykupiliście wycieczkę. Koszt wizy (ok. 50$) jest często wliczony w cenę wycieczki, ale należy się upewnić u organizatora.

Czy mogę pojechać sam bez grupy zorganizowanej?

Wyjazdy indywidualne do Korei Północnej są bardzo rzadkie. Tylko nielicznym udaje się zdobyć wizę upoważniającą do swobodnego poruszania się po kraju. Trzeba bardzo dobrze uzasadnić powód swojej wizyty w KRLD. Otrzymać ją mogą dyplomaci oraz osoby posiadające partnerów biznesowych w KRLD.

Jak wygląda opieka zdrowotna turystów?

W Pjongjangu jest szpital przeznaczony dla gości z zagranicy. Posiadają nowoczesny sprzęt oraz najważniejsze leki.

Czy zostanę aresztowany za robienie zdjęć?

Nie. Zdjęcia można robić w miarę swobodnie. Areszt Ci nie grozi dopóki zachowujesz się kulturalnie i zgodnie z przyjętymi zasadami. 

Czy można wwozić telefon z GPS (smartfon)? Bo aparatu fotograficznego z funkcją GPS chyba nie.

Można wwozić telefony i tablety. Aparat z GPS’em nie może wjechać na teren KRLD.

Czy jest jakiś limit wwożonej gotówki? I czy lepiej mieć ze sobą EUR czy USD? Podróż zaczynamy w Pekinie, czy warto więc wwozić chińskie yuany, czy też nie ma to większego sensu?

Nic mi nie wiadomo apropo limitów. Walizki pieniędzy raczej nie bierzcie, bo was Chińczycy zgarną. Można w KRLD używać Euro, Dolarów USD oraz juanów chińskich.

Po kraju podróżujemy wynajętym autobusem czy jakoś inaczej?

Podróżuje się wynajętym samochodem, minibusem albo autokarem.

Czy na terenie KRLD jest możliwość skorzystania z internetu?

Tylko w hotelu. Można skorzystać z hotelowego internetu w lobby. Nie ma WiFi. Maile wysyła się ze skrzynki pocztowej hotelu, a odpowiedź dostaje się potem wydrukowaną na kartce.

Czy jest możliwość samodzielnego opuszczenia hotelu, np. w celu wieczornego spaceru?

Nie można opuścić samemu hotelu. Trzeba poprosić przewodników i wtedy pójdziecie razem na spacer.

Czy jest zakazany wywóz czegoś konkretnego, co mogło zostać zakupione np. jako prezent?

Do Europy nie wolno wwozić koreańskiej wódki z martwym wężem. Jest to nielegalny transpot zwierzęcia.

Jakie książki polecam o KRLD?

Na rynku jest wiele książek o KRLD. Niektóre stanowią poważne i dobre źródło wiedzy, a niektóre to szukające sensacji gnioty. Polecane książki przeze mnie:

  • „Światu nie mamy czego zazdrościć” Barbara Demick
  • „Usta pełne kamieni” Kang Cholhwan
  • „North Korea Confidential” James Pearson, Daniel Tudor
  • „A Capitalist in North Korea” Felix Abt
  • „Only beautiful please” John Everard
  • „Najczystsza rasa” B.R. Myers

Dodaj komentarz