Jak zamieszkać w Korei Północnej? – 5 sposobów na zamieszkanie w Pjongjangu

Często się mnie widzowie pytają o to, czy można zamieszkać w Korei Północnej. Kraj ten wydaje się być niedostępny dla obcokrajowców i pewnie wiele osób myśli, że nie jest możliwe zamieszkanie w tym kraju. Otóż nie do końca jest to prawda. Poniżej dowiecie się w jaki sposób można przeprowadzić się do Pjongjangu!

DSC01547

Obecnie w Korei Północnej mieszka kilkuset obcokrajowców. Głównie mieszkają oni w Pjongjangu ze względu na to, że tutaj jest centrum biznesowe i dyplomatyczne kraju. Garstka obcokrajowców mieszka też w rejonie Rason tuż przy granicy z Chinami i Rosją. A kto mieszka w Korei Północnej? Głównie są to pracownicy zagranicznych ambasad oraz biznesmeni, którzy prowadzą interesy w tym kraju. W Pjongjangu znajdują się ambasady 23 krajów: Brazylii, Bułgarii, Kambodży, Chin, Kuby, Czech, Egiptu, Niemiec, Indii, Indonezji, Iranu, Laosu, Malezji, Mongolii, Nigerii, Pakistanu, Palestyny, Polski, Rumunii, Rosji, Szwecji, Syrii, Wielkiej Brytanii, Wietnamu. Większość ambasad znajduje się w dzielnicy dyplomatycznej Munsu-Dong we wschodniej części Pjongjangu.

Obcokrajowcy mieszkający w Pjongjangu, w przeciwieństwie do turystów, nie muszą posiadać przewodnika koreańskiego aby poruszać się po mieście. Mogą swobodnie poruszać się w promieniu 24km od centrum Pjongjangu. W przypadku chęci opuszczenia rejonu Pjongjangu muszą zdobyć przepustkę i wynająć przewodnika (np. koreańskiego pracownika ambasady). Możliwy jest dostęp do internetu przez satelitę, dzięki czemu nie trzeba się przejmować VPN oraz cenzurą w KRLD. Niestety internet jest dość wolny. Obcokrajowcy mogą posiadać auto i jeździć nim po Pjongjangu. Mogą też korzystać z transportu miejskiego razem z Koreańczykami. Nie ma problemu też z chodzeniem na zakupy, gdyż nie ma ograniczeń dla obcokrajowców w używaniu lokalnej waluty. W ostatnich latach w Pjongjangu pojawiło się więcej sklepów, restauracji, kawiarni oraz barów. Dzięki temu nie jest już tak nudno jak kiedyś i jest gdzie wyjść na miasto w poszukiwaniu rozrywki. Jest też międzynarodowa szkoła dla dzieci. Obcokrajowcy głównie trzymają się razem i spędzają czas we własnym gronie. Organizowane są imprezy, kiermasze i festiwale w poszczególnych ambasadach. Życie toczy się powoli własnym tempem.

Jeśli odpowiada wam takie życie i chcielibyście wyemigrować do KRLD, to jest na to kilka sposobów.

5 sposobów aby zamieszkać na stałe w Korei Północnej:

1. Zostań dyplomatą w polskiej ambasadzie

Polska placówka działa w KRLD od kilku dekad. Przewinęło się przez nią wiele osób, które tam pracowały. Obecnie w KRLD mieszka kilkunastu Polaków wraz z rodzinami. Mieszkania znajdują się na terenie ambasady, która jest bardzo duża. Co zrobić żeby tutaj zamieszkać? Trzeba podjąć pracę dla MSZ-u. Ministerstwo Spraw Zagranicznych regularnie ogłasza nabór na dyplomatów. Trzeba zdać egzamin i rozpocząć karierę w MSZ. Może wam to otworzyć furtkę do przydziału do placówki w KRLD.

DSC_0665

2. Zatrudnij się w jedynej polsko-koreańskiej firmie – CHOPOL

Chopol to jedyna polsko-koreańska firma. Udziały w niej ma skarb państwa polskiego oraz władze KRLD. Firma zajmuje się transportem morskim. Posiada dwa statki, które kursują głównie między KRLD a Chinami. Przewożą głównie węgiel i metale. Załogi statków są w pełni koreańskie. W Pjongjangu jest podobno biuro Chopolu i od czasu do czasu odwiedza je ktoś z Polski. Polskie biuro znajduje się pod Gdynią. Czy można się tutaj zatrudnić? Nie jest to niemożliwe, ale pewnie bardzo trudne. Jest to dość tajemnicza firma, która raczej nie udziela się specjalnie publicznie i nie informuje o swojej sytuacji. Nie łatwo pewnie otrzymać tutaj zatrudnienie. Pewnie głównie przez znajomości lub przez namaszczenie władz.

12192723_1255718314453767_2062057568_o

3. Załóż własny biznes lub zainwestuj w Korei Północnej

W ostatnich latach Korea Północna stara się ściągnąć do kraju inwestorów za zagranicy. Brzmi to dość abstrakcyjnie biorąc pod uwagę częstotliwość ostatnich testów rakietowych i jak negatywnie to wpływa na budowę wizerunku tego kraju jako miejsca odpowiedniego do ulokowania swoich pieniędzy. Mimo to koreańskie media oraz władze zachęcają do inwestowania w KRLD i zakładania biznesów. Obcokrajowcy także są mile widziani i zapraszani na targi handlowe oraz seminaria poświęcone inwestowaniu w KRLD. Obecnie w Korei funkcjonuje kilka specjalnych stref ekonomicznych. Jedna z najnowszych znajduje się w rejonie Wonsan i ma przyciągnąć do Korei więcej turystów z zagranicy. Można zainwestować np. w pływające kasyno, w koreańskie browary. Jedynym problemem jest to, że potrzeba do tego kilkunastu milionów dolarów. Niełatwo też jest też wysłać te pieniądze do KRLD, gdyż sankcje gospodarcze odcięły ten kraj od zagranicznego systemu bankowego, więc nie da się ich przesłać przelewem. Trzeba wszystko załatwiać gotówką.

4. Zatrudnij się jako nauczyciel angielskiego na jednym z uniwersytetów

Najczęściej nauczanym językiem obcym w KRLD jest … angielski! Nie chiński, nie rosyjski, a właśnie angielski. Wymóg ten wprowadził bodajże Generał Kim Jong Il. Z tego powodu na koreańskich uniwersytetach potrzebni są nauczyciele angielskiego. Korea Północna zaprasza też obcokrajowców aby uczyli w tym kraju „języka wroga”. Na zagranicznej uczelni Pyongyang University of Science and Technology jest stałe zapotrzebowanie na nauczycieli. Nawet teraz na stronie uniwersytetu możecie znaleźć oferty pracy w KRLD. Z tym, że musicie pamiętać o tym iż ta praca ma bardziej charakter wolontariatu i nie otrzymacie za nią wynagrodzenia. Można zatrudnić się na przykład na Pyongyang Tourism College, gdzie studenci koreańscy uczą się zawodu przewodnika. Jakiś czas temu w internecie można było znaleźć informacje o ofercie pracy na tym uniwersytecie jako nauczyciel angielskiego.  Jeśli ktoś chciałby szkolić przyszłe pokolenia przewodników koreańskich, to może być to ciekawa oferta!

02_2

5. Zatrudnij się w NGO – organizacjach pozarządowych – zlokalizowanych w KRLD

W Korei Północnej działa obecnie kilkadziesiąt pozarządowych organizacji z różnych krajów. Zatrudniają one obcokrajowców, którzy mieszkają w KRLD na krótkich i długich kontraktach. Możecie spróbować znaleźć pracę w jednej z takich organizacji i dostaniecie przydział do pracy w KRLD. Trzeba pamiętać o tym, że pewnie będzie to praca w formie wolontariatu i bardzo wymagająca. Ale z drugiej strony będziecie mieli możliwość poznania Korei od środka i będziecie spotykać się ze zwykłymi obywatelami KRLD w trakcie waszej pracy. No i komuś pomożecie. Wystarczy poszukać w Google ofert pracy w takich organizacji.

Mam nadzieję, że zaspokoiłem waszą ciekawość. Jeśli znacie jeszcze jakieś sposoby na to, żeby zamieszkać w Korei Północnej, to dajcie mi znać!