Pierwszy japoński Sushi bar w Pjongjangu otwarty

Korea Północna nie kojarzy się zbytnio z zagraniczną kuchnią. Mimo to, jak już nie raz udowadniałem, w Pjongjangu funkcjonują restauracje podające zagraniczne dania w tym pizzę, włoskie makarony, hamburgery albo hot dogi. Do tego grona dochodzi też pierwsza restauracja sushi!

Screenshot 2017-02-19 23.18.03

I to wcale nie byle jaka restauracja sushi, a prawdziwa „sushiarnia” prowadzona przez doświadczonego kucharza z Japonii – Fujimoto Kenjiego. Jest to postać wręcz legendarna, gdyż był on niegdyś przez wiele lat kucharzem Kim Jong Ila. Fujimoto Kenji pracował jako osobisty kucharz przywódcy KRLD od 1988 do 2001 roku. Zdobył w ten sposób dostęp do przywódcy KRLD, jakiego nie miał żaden inny obcokrajowiec. Co więcej, opiekował się młodym Kim Jong Unem, dla którego stał się niczym wujek. W 2001 roku uciekł z KRLD w obawie o swoje życie, gdyż wydawało się, że popadł w niełaski przywódcy Korei.

Screenshot 2017-02-19 23.17.43

Po przejęciu władzy przez Kim Jong Una w 2011 roku, Fujimoto Kenji nawiązał kontakt z nowym przywódcą, pojechał do Pjongjangu i został bardzo ciepło przyjęty. Znajomość z przywódcą KRLD doprowadziła do możliwośi powrotu do KRLD, gdzie Fujimoto ma swoją rodzinę. Jego żoną jest Koreanka, z którą ma córkę. Oboje pozostali w Korei w trakcie jego nieobecności. W zeszłym roku Fujimoto zapowiedział, że otworzy w Pjongjangu restaurację sushi i udało mu się dopiąć celu w styczniu 2017 roku. Restauracja działa w domu towarowym „Raj” tuż przy dworcu głównym w Pjongjangu.

Screenshot 2017-02-19 23.17.37

Restauracja otwarta jest zarówno dla mieszkańców Pjongjangu, jak i turystów. Jeśli ktoś chciałby spróbować sushi robionego przez prawdziwego mistrza, który niegdyś gotował dla Kim Jong Ila, to ma taką możliwość w trakcie pobytu w Pjongjangu. Wystarczy zgłosić przewodnikom chęć odwiedzenia tej restauracji. Dostępne są trzy rodzaje zestawów sushi w cenach 50 USD, 100 USD i 150 USD. Nie jest to tania przekąska nawet dla obcokrajowców. Nic dziwnego, gdyż jest to jedyna restaurcja sushi w Pjongjangu. Poza tym składniki są sprowadzane z zagranicy w tym z Japonii. Akurat ten fakt może przysporzyć kłopotów Fujimoto, gdy ten pojedzie do Japonii. Może zostać oskarżony o złamanie sankcji gospodarczych i eksportu do KRLD. Prawo w Japonii jest dość surowe w tym względzie.

Jeśli chcielibyście odwiedzić tą restaurację, to mogę wam to załatwić podczas wycieczki do KRLD. Organizuję wyjazdy do Korei Północnej dla indywidualnych podróżników i małych grup. Jeśli chcesz pojechać do KRLD to sprawdź najbliższe organizowane wycieczki oraz skontaktuj się ze mną: emil@pozdrozkrld.com

Aby dowiedzieć się, co można zobaczyć w Pjongjangu, przeczytaj mój przewodnik po KRLD dostępny dla wszystkich patronów na Patronite: https://patronite.pl/EmilTruszkowski