Amerykański student wypuszczony z Korei Północnej – wraca w stanie śpiączki

Rok temu świat obiegła wiadomość o aresztowaniu amerykańskiego studenta Otto Warmbiera na lotnisku w Pjongjangu. Został on zatrzymany tuż przed odlotem z Korei Północnej. 13 czerwca media podały informację o uwolnieniu Otto z Korei. Niestety okazało się, że jest w stanie śpiączki. Co się stało i jaki to będzie miało wpływ na turystykę w KRLD?

160229110831-otto-warmbier-press-conference-5-exlarge-169

Otto został aresztowany 2 stycznia 2016 roku w momencie odprawy na samolot na lotnisku w Pjongjangu. Został oskarżony o kradzież plakatu propagandowego z hotelu Yanggakdo. Moment kradzieży został uchwycony na kamerach w hotelu i stanowiło to jeden z głównych dowodów w sprawie. W marcu 2016 roku został osądzony i skazany na 15 lat ciężkich robót. Jego sprawa odbiła się szerokim echem na całym świecie. Dla mnie sprawa ta jest też dość bliska, bo byłem akurat w tym samym czasie w KRLD i w tym samym hotelu co Otto. Wróciłem z KRLD samolotem, którym miał lecieć Otto.

Informacja o jego uwolnieniu została nagle podana 13 czerwca i zbiegła się z wizytą Denisa Rodmana w KRLD. Według informacji przekazanych przez USA jego wizyta nie miała nic wspólnego z uwolnieniem Otto. Aczkolwiek nie można wykluczyć tej możliwości, gdyż Rodman ma bardzo dobre kontakty z Kim Jong Unem. Trudno powiedzieć, czy był to przypadek, że został uwolniony akurat w tej chwili. Niestety stan Otto jest bardzo poważny i został on ewakuowany z KRLD w stanie śpiączki. Według najnowszych doniesień znajdował się on w śpiączce od marca 2016, do której doszło w wyniku zachorowania na rzadką chorobę – botulizm. Miała zostać ona wywołana czymś co zjadł (kiełbasa?) w trakcie pobytu w areszcie. Po podaniu leków nasennych zapadł w śpiączkę. W poniedziałek 12 czerwca delegacja z USA wraz z lekarzami przyjechała do KRLD aby go ewakuować. Strona amerykańsa dowiedziała się o jego fatalnym stanie dopiero tydzień temu w trakcie rozmów z koreańskimi negocjatorami. Rozmowy w sprawie uwolnienia Otto prowadzone były od wielu miesięcy za kulisami i w ścisłej tajemnicy. Wciąż brakuje dokładniejszych informacji na temat stanu zdrowia Otto. Mam nadzieję, że chłopak powróci do zdrowia i że jego „przygoda” zakończy się jednak szczęśliwie.

Wpływ na turystykę w KRLD

Jaki wpływ na turystykę będzie miała ta sprawa? Po pierwsze będzie miała zapewne negatywny wpływ na stosunki między USA a KRLD. Stosunki, które już obecnie są w fatalnym stanie. Może wizyta Denisa Rodmana w KRLD stanie się jakimś katalizatorem dalszych rozmów. Ewentualna śmierć Otto lub brak nadziei na wybudzenie ze śpiączki może na przykład doprowadzić do wprowadzenia zakazu wyjazdów Amerykanów do KRLD przez rząd USA. Już jest od jakiegoś czasu rozważana taka możliwość. Obawiam się, że ten wypadek może negatywnie wpłynąć na turystykę w Korei, która w ostatnim czasie mierzy się ze spadkiem liczby turystów. Wizerunek kraju jako bezpiecznego dla turystów ponownie zostanie naruszony. Prawdopodobnie biura podróży będą musiały zmierzyć się ze wzrostem liczby odwołań wyjazdów do KRLD z powodu obaw o bezpieczeństwo.Dochodzi do tego także w momencie koreańskich testów rakietowych i atomowych. Zazwyczaj po jakimś czasie jak sprawa ucichnie, to liczba turystów wraca do ponownego poziomu. Pojawiające się obawy o bezpieczeństwo są zrozumiałe biorąc pod uwagę jak obecnie wygląda sytuacja na Półwyspie Koreańskim.

Bezpieczeństwo w trakcie pobytu w Korei Północnej

Korea Północna jest bezpiecznym krajem dla turystów. Rocznie odwiedza ten kraj kilka tysięcy osób i nie dochodzi do żadnych incydentów. Przypadek Otto oraz poprzednich aresztowanych amerykańskich turystów jest przykładem sytuacji ekstremalnej. Przypomina także o tym, że TRZEBA przestrzegać prawa w KRLD, które jest bardzo surowe (czy nam się to podoba, czy nie). Żaden turysta, który przestrzegał prawa nie został aresztowany bez powodu. Żaden turysta, który nie zachowuje się w sposób rażąco nieodpowiedni, głupi lub obraźliwy nie ma się czego obawiać w trakcie pobytu w KRLD. Jak już wspomniałem byłem w Pjongjangu TEGO SAMEGO dnia i wróciłem do domu bezpiecznie. Nic mi się nie stało, bo nie próbowałem świadomie łamać prawa w tym kraju. Na łamach portalu Pozdro z KRLD wiele razy wspominałem o zasadach bezpiecznego podróżowania do KRLD. W przypadku Korei Północnej, tak samo jak w przypadku wielu krajów na świecie, należy pamiętać o przestrzeganiu zasad i prawa obowiązującego w tym kraju. Każda osoba, która jedzie ze mną do KRLD jest powiadamiana na temat obowiązującego prawa w tym kraju i jest odpowiednio przygotowana do wyjazdu, co jest gwarancją bezpiecznej podróży do Korei. Bardzo proszę zapoznać się z tymi zasadami zanim pomyślicie o wyjeździe do Korei Północnej!

Źródło: NY Times, BBC