Czemu Choco Pie jest tak lubiane w Korei Północnej?

Słodycze nie znają granic. A tym bardziej nie zna ich południowokoreański przysmak Choco Pie, który jest nieprawdopodobnie popularny w… Korei Północnej!

Choco Pie to czekoladowe ciastko z miękkim nadzieniem. Swoją popularność w Korei Północnej zawdzięczają temu, że rozdawane były pracownikom w specjalnej strefie ekonomicznej w Kaesong na granicy z Koreą Południową.

DSC02250

W strefie tej znajdują się południowokoreańskie fabryki, które produkują towary na rynek Korei Południowej . Rozdowane były pracownikom jako bonus, żeby zrekompensować ich niskie pensje.DSC02244

Choco Pie to dwa miękkie wafelki oblane czekoladą z waniliowym nadzieniem. Wygląda smakowicie? DSC02248

Smakowite ciastka szybko zyskały na popularności i pracownicy fabryk zaczęli je rozdawać swoim rodzinom, a następnie…odsprzedawać. W ten sposób uformował się czarny rynek, na którym walutą stały się  ciastka Choco Pie. W związku z rosnącą popularnością Choco Pie, władze Korei Północnej zakazały ich dystrybucji. Uważano je za symbol zgniłego zachodniego kapitalizmu.

DSC02249
Choco Pie Panda! Kawaii!

Zakaz nie spowodował zniknięcia ciastek z rynku. Podobno nakazano też produkcję północnokoreańskiej wersji tych ciastek, żeby przeciwstawić się napływowi tego towaru z Korei Południowej. Po zamknięciu na killka miesięcy fabryk w Kaesong w związku z rosnącymi napięciami między obiema Koreami, cena ciastek na czarnym rynku osiągała nawet 23$. Doszło do sytuacji, w której organizacje NGO z Korei Południowej wysyłają Choco Pie w wielkich balonach do Korei Północnej! Władze KRLD oczywiście nie są tym zachwycone i postanowiły zacząć strzelać do wlatujących w ich strefę powietrzną balonów.

1406828784004-AP-South-Korea-Koreas-Tension-004

Na szczęście Choco Pie sprzedawane jest także w Japonii, więc postanowiłem sprawdzić, czemu te ciastka są tak popularne! Nagrałem krótki filmik, w którym dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Smacznego!

Źródło: USA Today