„Drzwi otwarte” dla inwestrów w Korei Północnej?

W ten weekend w chińskim mieście Dalian odbyła się niezwykła konferencja z udziałem przedstawicieli Korei Północnej i inwestorów  Chin oraz Korei Południowej. Pzewodniczący specjalnej strefy ekonomicznej w Wonsan, Oh Eung-gil, przekonywał, że Korea Północna jest miejscem, w które warto zainwestować.

wonsan-at-night

Przedstawiciele Korei Północnej zaprezentowali warunki i możliwości inwestowania w Korei Północnej. Przede wszystkim zapewniali o tym, że inwestycje te będą bezpieczne i państwo ich nie znacjonalizuje (jak to dochodziło już w przeszłości). Oh przekonywał, że wprowadzono już nowe regulacje prawne, które nie odbiegają międzynarodowym standardom. Ma to zapewnić bezpieczeństwo potencjalnych inwestycji. Według nowego prawa dotyczącego zagranicznych inwestycji, państwo zapewnia, że nie będzie nacjonalizować zagranicznych spółek. W przypadku, gdyby do tego doszło, inwestorowi zostaną zwrócone pieniądze.

Zachetą do inwestycji mają być niskie podatki, a nawet ich kompletny brak w niektórych wypadkach. Korea Północna posiada też bogate źródła surowców naturalnych oraz wielu młodych i wykształconych ludzi, którzy mogą pracować w zagranicznych spółkach.

Prezentacja ta była wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. Do tej pory, w trakcie tego typu seminariów, nie było możliwości zadawania pytań. Tym razem można było swobodnie pytać o kwestie związane z inwestowaniem. Padły pytania o bezpieczeństwo inwestycji i zagrożenie nacjonalizacją. Oh zapewniał biznesmenów, że ich pieniądze będą bezpieczne.

Rząd Korei Północnej zdecydował w czerwcu o rozbudowaniu ośrodków turystycznych w regionie Wonsan, a w szczególności wokół góry Kumgang.

Niektórzy eksperci oceniają te posunięcia jako krok w stronę reform, które mają przyciągnąć zagranicznych inwestorów oraz turystów, żeby wzmocnić ekonomicznie kraj. Turystyka może stać się filarem rozwoju KRLD w niedalekiej przyszłości.

 

Źródło: Korea Joongang Daily