Przewodnik po Korei Północnej w telefonie

Na rynku nie ma zbyt wielu przewodników papierowych po Korei Północnej. Nie oszukujmy się. Popyt nie jest aż tak duży, żeby ktokolwiek chciał coś napisać. Wydaje mi się, że widziałem kiedyś przewodnik wydawnictwa Lonely Planet, ale nie mogę go nigdzie odnaleźć. Jakiś czas temu ukazała się za to aplikacja na smartfony, która szczegółowo opisuje dostępne dla turystów miejscca w KRLD.

original

Lukę na rynku postanowił wypełnić startup Uniquely Travel, który przygotował ciekawą aplikację na telefony z iOS oraz Androidem. W aplikacji znajdziemy informacje o najważniejszych zabytkach oraz dokładną historię z nimi powiązaną. Dowiemy się, co symbolizują ogromne pomniki w stolicy (partię?), obrazy (przywódcę?) oraz monumentalne budowle. W aplikacji jest także sekcja poświęcona historii KRLD, kulturze i koreańskim zwyczajom, które różnią się tak bardzo od naszych.

W przewodniku są też umieszczone porady dotyczące podróży po Korei oraz co warto odwiedzić w tym kraju. A jest ich ponad 350! Każda miejscówka jest dokładnie opisana i  zobrazowana pięknymi zdjęciami.  Wszystkie miejsca są dostępne dla turystów . Pomocna jest także mapa z oznaczonymi najciekawszymi lokacjami. Opisy lokacji oraz porady zostały przygotowane przez jednego z przewodników biura Koryo Tours, które już od kilkunastu lat zabiera turystów na wycieczki do KRLD. Możemy być więc pewni, że informacje te są na bieżąco aktualizowane i dokładne. O poziomie aplikacji może świadczyć fakt, że jednym z twórców jest Chad O’Carrol, który jest założycielem niezwykle popularnego portalu NKnews.org. Za swoją działalność dziennikarską został on dożywotnio zbanowany w Korei Północnej i już nie może tam jeździć.

140515-pyongyang

Aplikacja ta przedstawia sporą wartość merytoryczną nie tylko dla osób, które jadą do KRLD, ale także do tych, które po prostu by chciały poznać odrobinę ten tajemniczy kraj. Dzięki niej można się dowiedzieć, jak wygląda życie w tym kraju, nie wybierając się w drogą podróż na koniec świata. Warto się w nią zaopatrzyć przed wyjazdem do Korei, bo na miejscu trudno o dostęp do internetu 🙂

Więcej informacji o przewodniku możecie odnaleźć na stronie North Korea Travel