„North Korea Confidential” J.Pearson & D.Tudor – Recenzja książki

Na rynku wydawniczym pojawia się wiele książek o Korei Północnej i trudno jest wybrać pozycje, które rzeczywiście mogą nas nauczyć czegoś nowego o tym kraju. Taką pozycją jest nowa książka dwójki dziennikarzy: Jamesa Pearsona i Daniela Tudora. Napisali oni książkę, która skupia się na zmianach, jakie zachodzą w Korei Północnej i pokazują nieznane oblicze tego kraju.

Thumb - NK Confidential

Zazwyczaj, gdy mowa o Korei Północnej w mediach to jedynie wspomina się o próbach atomowych i więzieniach. Zapomia się często, że żyje tam 24 miliony ludzi, którzy jakoś żyją z dnia na dzień w takich warunkach, jakie są. Książka ta opowiada o tym, jak Koreańczycy odnajdują się we współczesnej Korei Północnej.

Trzeba zauważyć, że KRLD zmieniła się w znacznym stopniu od tego, co znamy z opowieści uciekinierów z lat 90. Klęska głodu jaka wtedy zabiła setki tysięcy ludzi spowodowała, że mieszkańcy Korei nauczyli się dbać sami o siebie bez oglądania się na państwo. Z tego powodu obecnie w KRLD istnieje bardzo prężnie rozwijający się czarny rynek i … początki kapitalizmu. Większość Koreańczyków obok swojej oficjalnej pracy w firmach państwowych, prowadzi swoje własne biznesiki na boku, które przynoszą im realny dochód, dzięki któremu się utrzymują.

W Korei popularne są, wbrew temu co wielu uważa, filmy z zagranicy w tym z USA i Korei Południowej. Muzyka i filmy przemycane z Chin są sprzedawane w wielu miejsach w kraju i oglądają je wszyscy włącznie z elitą partyjną. Nikt nie jest w stanie już tego kontrolować. Zagraniczna kultura powoli wkrada się w życie Koreańczyków  także pod postacią mody oraz nowinek technologicznych. W Korei Północnej jest już prawie 3 miliony użytkowników telefonów komórkowych. Ostatnio nawet popularne zrobiły się selfie! Właśnie o tych zmianach w życiu Koreańczyków opowiada ta niezwykła książka.

Poniżej możecie obejrzeć moją wideo recenzję najnowszego bestsellera o Korei Północnej.

Nie byłbym sobą, gdybym nie spróbował zaprosić autorów książki na Google Hangout i… na szczęście okazali się super goścmi. Autorzy zgodzili się bez wahania i w maju odbędzie się wywiad online. Po raz pierwszy będę miał jednocześnie dwójkę gości. Śledźcie informacje na blogu!