Pjongjang Maraton nie dla obcokrajowców!

Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Koreańczycy powiadomili biura podróży, że obcokrajowcy nie będą mogli wziąć udziału w maratonie w Pjongjangu! Wszystko przez „zagrożenie wirusem Ebola”.

web-n-korea-1-ap

Stało się to, czego się najbardziej obawiałem. Maraton w Pjongjangu został zamknięty dla obcokrajowców. Nie będą mogli w nim wziąć udział ani amatorzy, ani zawodowcy. Maraton ten został po raz pierwszy otwarty dla amatorów w zeszłym roku i cieszył się niezwykłą popularnością. Specjalnie na ten bieg do KRLD przyjechały setki turystów z zagranicy i zapowiadało się na to, że w tym roku frekwencja będzie jeszcze lepsza!

Osoby zapisane na marton w Pjongjangu poprzez biuro Koryo Tours otrzymały dzisiaj taką oto wiadomość:

Dear all, I am very sorry to bring you the news that this morning our partners in Pyongyang unexpectedly informed us that the 2015 Pyongyang Marathon has — as of today — been closed to amateur and professional foreign runners. This is due to the precautions that the country has put in place over the fear of the spread of the Ebola virus. It is still unclear when the borders will be reopened and whether the tour you are booked on will be able to go ahead (albeit without the marathon). We have been advised by our partners in Pyongyang NOT to cancel our March tours and to expect an update on the border situation at the end of February. If you would like to cancel your place on the tour and have already paid a deposit then we can refund this in full (minus any bank transfer fees) or carry it over to be used for a future trip. Please note that we have more than 400 hundred people booked on this tour so it will take several weeks for us to refund everybody; thank you for your patience and understanding. If you would like to book on a tour later in the year do let me know. By way of apology I would like to offer you a 10% discount off any future tour booked through us. Once again, my sincerest apologies for the huge inconvenience that this must have caused you. I understand that this is an incredibly frustrating situation, and I know many of you have been training hard to complete the marathon in the tough time limit set. Unfortunately, this abrupt decision has been taken by those in charge of the marathon arrangements in Pyongyang and comes as a great disappointment to us here at Koryo Tours, as it must do to you, too. If you need any further information then please don’t hesitate to contact me. Best regards,

Ponad 400 osób zapisanych na bieg jest z pewnością niezwykel rozczarowanych. Ja byłbym zdruzgotowany, gdybym dostał takiego maila. Pewnie wiele osób zrezygnuje z podróży do KRLD w kwietniu. Wygląda na to, że wycieczka nie została anulowana. Jedynie nie będzie można wziąć udziału w biegu. Koreańczycy nic nie wspominali o potrzebie anulowania wycieczek, więc prawdopodobne jest, że zakaz wjazdu do KRLD zostanie wkrótce zniesiony. Mimo wszystko jest to bardzo niepokojąca wiadomość. Po skasowaniu Ariangu w zeszłym tygodniu nie sądziłem, że jeszcze może zostać ogłoszona jeszcze smutniejsza wiadomość. Coś ten rok narazie nie zapowiada się najlepiej jeśli chodzi o turystykę w Korei Północnej. Jest to paradoksalna sytuajcja, gdyż w wielu miejscach w kraju powstają nowe obiekty turystyczne i hotele, a mimo to wciąż obowiązuje zakaz wjazdu i odwoływane są największe imprezy, które przyciągają gości z Zachodu. Czy jeszcze coś zostanie odwołane w tym roku?