Poznajcie Towarzyszkę Cho Mina – Kontrolerki ruchu w Pjongjangu, czyli kultowe Traffic Ladies

Portal Pozdro z KRLD dynamicznie się rozwija i przyciąga coraz więcej użytkowników. Nie jestem w stanie robić wszystkiego sam, więc także poza pomocą polskich redaktorów, musiałem zwrócić się do naszych przyjaciół z KRLD. W ramach wsparcia z Pjongjangu dołącza do nas Towarzyszka Cho Mina!

Welcome to PY

Poznajcie nową twarz Pozdro z KRLD. Przed wami młoda kontrolerka ruchu tzw. traffic lady z Pjongjangu! Uznałem, że skoro mam opowiadać o Korei, to przydałaby się pomoc kogoś z tego kraju. Tak oto narodził się pomysł wykorzystania wizerunku niezwykle popularnych traffic ladies z Pjongjangu.  Towarzyszka Cho Mina będzie nas oprowadzać po znanych miejscach w KRLD oraz dbać o nasze bezpieczeństwo. Mimo, że wygląda nieco w stylu japońskim, to jest w 100% Koreanką! Nie dajcie się zwieść! Będzie się pojawiać często na łamach Pozdro z KRLD. Obecnie prowadzę rozmowy nad przyjęciem do zespołu także innych Towarzyszy z KRLD w tym przewodniczki!

Poniżej znajduje się jej krótka biografia oraz wywiad, który przeprowadziliśmy z nią w trakcie pobytu w KRLD.

Imię: Cho Mina

Data urodzin: 1996.10.10

Wiek: 20 lat

Waga: 55 kg

Wzrost: 173 cm

Miejsce urodzenia: Pjongjang

Grupa krwi: AB+

Znak zodiaku: Waga

Ranga: Młodszy porucznik

Status cywilny: panna. Obecnie nie szuka chłopaka . Mieszka z rodzicami

Hobby: śpiewanie

Ulubiony sport: pływanie, łyżwy

Ulubiony film: „Hong Kil-Dong”

Ulubiony kolor: niebieski

Ulubiona potrawa: Pjongjański makaron na zimno

Nielubian potrawa: psie mięso

Ulubiony zespół: Moranbong

Ulubiona piosenka: „Mój kraj jest najlepszy” Moranbong

Ulubiony napój: oranżada z lodem . Nie pije alkoholu, ani nie pali

Ulubione miejsce w Pjongjangu: wieczory nad rzeką Taedonggang z widokiem na świecącą Wieżę Idei Juche

Wymarzone wakacje: wypoczynek na plaży w Wonsan

Posiadany telefon: Arirang, 4.5 cala, Android 4.5

Ulubiona pora roku: wiosna gdy kwitną sakury

Czego najbardziej nie lubi: pszczół , które latają dookoła jej posterunku

 cho Mina scene

Rozmowa z Towarzyszką Cho Mina na temat pracy w policji.

Dlaczego wybrałaś karierę w policji? 

Kontrolerki ruchu zawsze mi imponowały swoją gracją i pięknymi mundurami. Podziwiałam je za to jak ciężko pracują dla dobra wszystkich obywateli. W ostatnich latach przybyło na ulicach dużo aut i zauważyłam, że praca kontrolerem jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa pieszych i kierowców. Postanowiłam, że ja też pomogę w budowie bezpiecznych dróg w naszym kraju. Jest to wielki zaszczyt! Kontrolerki ruchu cieszą się wielkim szacunkiem wśród całego społeczeństwa. Telewizja też nas często nagrywa! Pracując jako kontrolerka można się poczuć jak gwiazda.

DSC02126

 Czy jest to ciężka praca?

Tak i to nawet bardzo. Turystom się wydaje, że po prostu stoimy na skrzyżowaniu, ale to nie jest takie proste. Odpowiadamy za bezpieczeństwo na ulicy i dlatego musimy być maksymalnie skoncentrowane na zadaniu, jakim jest przepuszczanie samochodów w odpowiedniej kolejności. Jeden błąd i dojdzie do tragedii. Poza tym musimy stać na ulicy bez względu na pogodę. Nie ważne, że pada deszcz lub jest straszny upał. Trzeba być na posterunku. Na szczęście co trzydzieści minut mamy zmianę, więc można odpocząć. Nasza typowa zmiana trwa około trzech godzin. Kontrolerki można zobaczyć na ulicach miasta od godziny 7:00 do 22:00, czyli przez cały dzień.

Zauważyłem, że za każdym razem jak jestem w Pjongjangu, to kontrolerki ruchu mają inne stroje. Od czego to zależy?

Nasze mundury zależą od pory roku i pogody. Na szczęście nie musimy przez cały rok nosić spódnicy, bo przecież w styczniu jest strasznie zimno. Na moim zdjęciu widzicie strój letni, czyli biały mundur z niebieską spódnicą. Taki strój nosimy od czerwca do końca września. Od października do do połowy listopada nosimy niebieski mundur i niebieską spódnicę. Natomiast od połowy listopada do marca zakładamy strój zimowy. Mamy specjalne niebieskie kurtki zimowe z futerkiem oraz niebieskie spodnie. Jak się zrobi cieplej to na wiosnę niebieskie mundury i niebieskie spódnice. Strasznie lubię nasze mundury. Są takie urocze!

cho Mina scene 2

A co planujesz robić po zakończeniu służby jako kontrolerka ruchu? Słyszałem, że funkcję tą można pełnić tylko do 25 roku życia.

Jeszcze nie mam planów. Zobaczymy, jaki dostanę przydział od państwa. Po zakończeniu służby mogę dostać szansę na pójście na studia albo mogę zostać w policji i dalej pomagać pilnować porządku.

cho Mina scene 3

Czy tylko kobiety kierują ruchem w Pjongjangu?

Nie! Są i także panowie na służbie. Ale oni mają ciężką pracę. Wszyscy się z nimi kłócą. Dla nas kierowcy są bardzo mili i słuchają się naszych poleceń. Nie wiem, czemu tak jest…

IMG_2780

Czy w innych miastach też są kontrolerki ruchu?

Jesteśmy głównie w Pjongjangu. W innych miastach kontrolą ruchu zajmują się zwykli policjanci, gdy jest taka potrzeba.

Masz jakąś radę dla zagranicznych turystów?

Proszę nie wbiegać na jezdnię aby zrobić mi zdjęcie w trakcie pracy! Jest to niebezpieczne, bo możecie wpaść pod auto! Użyjcie teleobiektywu! Chętnie zapozuję! Ostatnio na ulicach Pjongjangu jeździ dużo aut i niektórzy zapominają się rozejrzeć dookoła. Zdarza się niestety dużo wypadków. Wielu turystów myśli, że u nas nie ma samochodów na ulicy i potem jest zdziwionych jak widzą, że jest tyle aut.

Mina scene 4

Bardzo dziękuję za rozmowę i do zobaczenia w Pjongjangu!

Towarzyszka Cho Mina nie jest bazowana na żadnej konkretnej osobie. Prawa do wizerunku postaci zastrzeżone. Wizerunek postaci należy do Emila Truszkowskiego. Wizerunek postaci nie może być wykorzystany bez zgody właściciela praw autorskich.