Przełom w rozmowach – Kim Jong Un spotka się z Trumpem

Informacja z ostatniej chwili!

Korea Północna zaprosiła Donalda Trumpa do spotkania i rozmów. Donald Trump podobno przyjął zaproszenie i jest skłonny spotkać się z Kim Jong Unem.

gettyimages-881258254

W tym tygodniu w Pjongjangu gościła delegacja polityków z Korei Południowej. Spotkali się z Kim Jong Unem, który wyraził chęć polepszenia stosunków między Koreami. Przede wszystkim obiecał wstrzymanie testów rakietowych i atomowych. Obecnie planowane jest także spotkanie między Kim Jong Unem oraz prezydentem Korei Południowej. W piątek 9 marca delegacja z Korei Południowej, która wybrała się do Waszyngtonu ogłosiła, że Kim Jong Un wystosował listowne zaproszenie dla Donalda Trumpa. Prezydent USA wyraził zainteresowanie spotkaniem, co stanowi bezprecedensowe wydarzenie w historii stosunków KRLD-USA. Do spotkania ma podobno dość w maju.

2018-03-09 18.38.46

Wiadomość ta jest niezwykl zaskakująca. Stanowi kontynuację nowej strategii jaką przyjęła Korea Północna. Władze KRLD obecnie próbują nawiązać dialog z Koreą Południową i wydają się chcieć porozumieć z USA. Prawdopodobnie za gwarancje bezpieczeństwa oraz materialne korzyści Korea Północna jest skłonna wstrzymać lub całkowicie zlikwidować swój program atomowy. Osobiście uważam, że do całkowitej denuklearyzacji nie dojdzie zbyt szybko, ale rozmowy z pewnością są krokiem w dobrym kierunku. Zeszły rok był zdecydowanie zbyt nerwowy na Półwyspie Koreańskim i przyda się przerwa. Wspominałem kiedyś, że Korea Północna w pewnym momencie przestanie testować swoją broń rakietową i atomową, gdy uzna, że jest w stanie zasiąść do stołu negocjacyjnego z pozycji silnego gracza. Ten moment najwyraźniej nastąpił.

Mam nadzieję, że to wydarzenie spowoduje zmniejszenie napięcia na półwyspie i będzie spokojniej w turystyce do KRLD. Z okazji polepszenia stosunków ogłosiłem też nową wycieczkę do KRLD w sierpniu. Program już jest na blogu, więc jeśli ktoś chciałby pojechać do KRLD po spotkaniu Trump-Kim to będzie to idealna okazja!

Źródło: BBC