Szczyt w Singapurze pomiędzy Trumpem a Kim Jong Unem

Już 12 czerwca w Singapurze odbędzie się szczyt pomiędzy przywódcami USA i KRLD. Długo oczekiwane spotkanie, które zagrożone było wiele razy, będzie historycznym momentem, gdyż jeszcze nigdy urzędujący prezydent USA nie spotkał się z przywódcą KRLD.

 Screenshot Capture - 2018-06-10 - 18-08-39

Kim Jong Un już wylądował w Singapurze. Przyleciał na pokładzie chińskiego samolotu Air China prosto z Pjongjangu. W drugim samolocie koreańskich linii Air Koryo przyleciała limuzyna Kim Jong Una. Po wylądowaniu w Singapurze został powitany przez Ministra Spraw Zagranicznych Singapuru i przejechał samochodem przez Singapur do swojego hotelu St. Regis.

Screenshot Capture - 2018-06-10 - 18-10-52

Do Pjongjangu przybył wraz z Kim Yong Chol (poleciał do Waszyngtonu spotkać się z Trumpem), Ri Su Yong (odpowiedzialny za sprawy zagraniczne ze strony partii), Ri Yong Ho (Minister Spraw Zagranicznych), Kim Chang So (szef personelu) i Hyon Song Wol (była piosenkarka odpowiedzialna m.in. za spotkania z Koreą Południowa).

Screenshot Capture - 2018-06-10 - 18-15-30
Limuzyna Kim Jong Una jedzie ulicami Singapuru

Wieczorem po przylocie Kim Jong Un spotkał się  z premierem Lee Hsien Loong.Kim powiedział, że „jeśli szczyt zakończy się sukcesem, to wysiłki Singpuru przejdą do historii”.

Screenshot Capture - 2018-06-10 - 22-52-54

12 czerwca będzie spotkanie z prezydentem Trumpem. Jest to historyczne wydarzenie, gdyż po raz pierwszy urzędujący prezydent USA spotka się z przywódcą KRLD. Teraz pozostaje tylko pytanie, co z tego wyniknie…

Czego możemy się spodziewać? Jest kilka realnych scenariuszy na to, jak potoczy się szczyt.

  1. Trump i Kim nie dogadują się i cały szczyt kończy się po chwili, wszyscy rozjeżdżają sie do domów i powracamy do gróźb i obelg.
  2. Obie strony zgadzają się na stworzenie ramowego planu rozmów i negocjacji pokojowych na przyszłość. To będzie początek prawdziwych rozmów i negocjacji. Obie strony będą chciałby wyjść dobrze na szczycie, więc symboliczne ustępstwa zostaną ogłoszone np. USA zmniejszą sankcje, a KRLD obieca koniec programu atomowego, może jakieś rakiety zniszczą.
  3. KRLD zgadza się zamrozić lub bardzo ograniczyć swój program atomowy, wpuszczają inspektorów regularnie. W zamian chcą od USA wsparcia finansowego, gwarancji bezpieczeństwa i otwarcia drogi do normalizacji stosunków dyplomatycznych.
  4. Korea Północna obiecuje pozbycia się broni nuklearnej, Trump zgadza się na podpisanie traktatu pokojowego i zakończenie wojny koreańskiej. Scenariusz trochę mało prawdopodobny, bo KRLD nie będzie chciało pozbyć się swojej najlepszej gwarancji bezpieczeństwa jaką jest broń atomowa tak od razu.

A jakie są wasze przewidywania na ten szczyt?

Zapraszam też do obejrzenia strima z niedzieli 10 czerwca na temat przyjazdu Kim Jong Una do Singapuru.