Turyści z Korei Południowej wrócą na Północ?

W sierpniu Korea Południowa i USA ustaliły, że sankcje gospodarcze na Koreę Północna nie będą dotyczyć obszaru wokół góry Kumgang. Oznacza to de facto zgodę na wznowienie wycieczek turystów z Korei Południowej do Korei Północnej. Jest to z pewnością próba wyciągnięcia ręki do KRLD i ponownego nawiązania kontaktu między obiema zwaśnionymi Koreami.

kumgang

 

Park Narodowy Kumgang znajduje się tuż przy granicy z Koreą Południową i w 2002 roku powstała tu specjalna strefa turystyczna otwarta dla sąsiadów z południa. Pierwsze wycieczki z Korei Południowej zaczęły tu przyjeżdżać w 1998 roku. Na początu przypływali oni statkiem do pobliskiego portu. Po 2002 roku turyści przejeżdżali bezpośrednio przez granicę autobusem i udawali sięw góry.  Do resortu tuystycznego w Kumgang jeździło około 400 000 zagranicznych turystów rocznie (!), co stanowiło niezwykle zawrotną liczbę jak na Koreę Północną.

Wycieczki zostały anulowane w 2008 roku, kiedy to doszło do zastrzelenia jednej z turystek na terenie parku. Korea Północna twierdzi, że weszła ona na teren wojskowy i dlatego doszło do wypadku. Została ona postrzelona dwa razy i zmarła na miejscu. W wyniku skandalu i braku wyjaśnienia sprawy do końca, Korea Południowa postanowiła o zamknięciu popularnego wśród turystów kierunku. Od tej pory turyści z Korei Południowej nie mogą legalnie wjeżdżać do Korei Północnej. Korea Południowa wciąż oczekuje na wznowienie śledztwa i chce gwarancji bezpieczeństwa dla swoich obywateli, którzy udają się na wycieczki. Zawieszenie wyjazdów spowodowało nie tylko zamknięcie ogromnego ośrodka turystycznego w Kumgang, ale także problemy dla południowokoreańskich inwestorów, którzy wydali dużo pieniędzy na ten projekt. Rząd Korei Południowej musiał ich wspierać finansowo i udzielać kolejnych pożyczek.

mt.cheongyang

Korea Północna otrzymała w latach 1998 – 2008 ponad 500 milionów dolarów na organizowanie wycieczek od Korei Południowej i USA. Zdjęcie sankcji uzależnione jest od tego, czy pieniądze z wycieczek będą wykorzystywane przez rząd północnokoreański do zakupu broni masowej zagłady. Jeśli zostanie to wykryte, to natychmiast wycieczki zostaną anulowane i przywrócone zostaną sankcje. Wciąż trwa oczekiwanie na reakcję KRLD, ale biorąc pod uwagę, jak dużą wagę w ostatnich latach przywiązuje się do rozwoju turystyki, to można się spodziewać, że wycieczki na górę Kumgang zostanę szybko wznowione. Jest to wyjście, które będzie korzystne i dla KRLD i dla Korei Południowej, które będą mogły nie tylko na tym zarobić, ale także powstanie kolejna inwestycja, która będzie łączyć, a nie dzielić Koreańczyków.

 

Źródło: DailyNK