Zakaz wjazdu do Korei Północnej zniesiony!

Po prawie pięciu miesiącach otwarto ponownie granice Korei Północnej dla turystów! Taką informację podały dzisiaj biura podróży zajmujące się wycieczkami do KRLD. Na tą informację czekałem już wiele miesięcy (i nie tylko ja) i wreszcie się doczekaliśmy!

Dla przypomnienia zakaz został wprowadzony pod koniec października z powodu „zagrożenia rozprzestrzenia się wirusa Eboli w Korei Północnej”. Nie wiem, czy rzeczywiscie Koreańczycy mieli się czego obawiać, ale profilaktycznie zamknęli granice. Dosłownie z dnia na dzień wszystkie wycieczki do Korei Północnej zostały odwołane, a klientom zwrócone pieniądze. Przez wiele miesięcy informacja o otwarciu granic pojawiała się, a potem szybko okazywała się być zwykłą plotką. Tym razem, na szczęście, okazała się prawdą i granica została otwarta. Jedynie goscie z Afryki  Zachodniej dalej nie mogą wjeżdżać do KRLD.
Jaki jest rezultat kilkumiesięcznego zakazu wjazdu? Dziesiątki wycieczek odwołanych i setki zawiedzionych turystów, którzy chcieli pojechać i zobaczyć KRLD na własne oczy. Największym rozczarowaniem jest zakaz udziału obcokrajowców w maratonie w Pjongjangu. Od zeszłego roku amatorzy biegacze także mogli w nim biec i nikt nie przypuszczał, że w tym roku będzie inaczej. Niestety decyzja zapadła i maraton w Pjongjangu będzie tylko dla Koreańczyków. Wielka szkoda, gdyż zapowiadał się REKORD frekwencji w tym roku. Nawet do 1000 turystów zapisało się na ten bieg. Ponadto, przez te parę miesięcy niektóre biura podróży zaliczyło ogromne straty z powodu odwołania wycieczek. Niektórym tak się nudziło, że tylko siedzieli na FB i wrzucal zdjęcia z poprzednich wycieczek 😉 Nie ma informacji o tym, żeby jakies biuro upadło z tego powodu (niektóre biura zajmują się TYLKO wycieczkami do KRLD). Teraz nadejdzie czas odrabiania strat.
Jestem niezwykle podekscytowany nadchodzącymi tygodniami i pierwszymi wycieczkami do KRLD. Jestem bardzo ciekaw, czy cos się zmieniło w ciągu paru miesięcy. Mam nadzieję, że jakies nowe atrakcje zostały otwarte dla turystów.