Aeroklub Mirim w Pjongjangu – Lot nad Koreą Północną

We wrześniu miałem jechać do Korei Północnej na festiwal lotniczy w Wonsan. Niestety w ostatniej chwili festiwal został odwołany. Mimo to postanowiłem, że nasza grupa pojedzie do KRLD nawet bez festiwalu. Ułożyliśmy nowy program, w którym postarałem się chociaż odrobinę umieścić elementy związane z lotnictwem. Skończyło się na tym, że główną atrakcją całego wyjazdu był przelot maleńkim samolotem nad Pjongjangiem. Zapraszam do Aeroklubu Mirim w Pjongjangu!

Przelot samolotem nad Pjongjagiem jeszcze do niedawna był niemożliwy ze względów bezpieczeństwa narodowego KRLD i pilnowania tajemnic państwowych. Słyszałem, że od wielu lat biura podróży próbowały przekonać Koreańczyków do zorganizowania lotów helikopterem nad miastem. Udało im się ich dopiero przekonać, gdy pokazali im wydruki z Google Maps mówiąc, że każdy może sobie to obejrzeć na swoim komputerze i nic już Koreańczycy nie mogą ukryć. Nawyraźniej poskutkowało, bo parę lat temu rozpoczęły się pierwsze loty turystyczne helikopterami nad miastem. Przelot nad miastem zaczął pojawiać się w ofertach niektórych biur podróży. Indywidualni podróżnicy także mogą się na nie zapisywać, ale jeśli nie zbierze się grupka chętnych to przelot kosztuje kilkaset euro. Dlatego oferta ta była realna tylko dla grup zorganizowanych.

DSC04591

Na szczęście niedawno pojawiła się nowa możliwość przelotu nad Pjongjangiem. Pod Pjongjangiem otwarto niedawno Aeruklub Mirim, gdzie stacjonują maleńkie samoloty typu Microlight. Są to dwuosobowe niewielkie samoloty produkcji koreańskiej. Nie jest to skomplikowana konstrukcja. Samolot jest zbudowany z metalowych rur, które łączą kokpit dla pilota i pasażera (są trzy miejsca w samolocie, ale ma on ograniczoną nośność). Przypomina nieco lotnię połączoną z samolotem.

DSC04618

Przy wejściu kupujemy bilet na lot. Najtańszy wariant kosztuje około 40-50 euro i zabierze nas dookoła lotniska. Standardowy lot do miasta kosztuje około 100 euro. Tak naprawdę to nie ma jakiegoś ustalonego cennika. Na miejscu wam powiedzą, co jest dzisiaj dostępne. Co ciekawe jest to dość umowny cennik. Nam zaproponowano lot w okolice stadionu Majowego w Pjongjangu. Trasa ta pozwala na zobaczenie prawie całego miasta i zdecydowanie jest warta swojej ceny. Możliwy jest także lot za 200 euro, który zabierze was aż w okolicy wyspy, gdzie znajduje się hotel Yanggakdo. Jeśli chcecie robić zdjęcia na płycie lotniska to musicie dopłacić 10 euro.

DSC04623

Przed wejściem na płytę lotniska otrzymacie specjalne stroje lotnicze. Są to zielone dresy z nazwą aeroklubu. Chętni mogą je potem zakupić w sklepiku. Piloci mają niebieskie stroje. Jest też ograniczenie wagowe pasażera do około 90-95 kg. Osoby ważące ponad 100 kg prawdopodobnie nie będą mogły polecieć samolotem. Wynika to z niewielkiej masy pojazdy i jego siły nośnej.

DSC04632

Ze względów bezpieczeństwa samolot leci prawie cały czas na rzeką Taedong. Prawdopodobnie po to, żeby mógł wodować w razie awarii… To przynajmniej moje przypuszczenia. Z tego co wiem, to nie było wypadku samolotu z turystą, więc przynajmniej narazie nie musicie się za bardzo martwić o to, czy dolecicie do lotniska. Samolotem nieco rzuca na boku przy silnym wietrze. Bądźcie jednak spokojni. Da się wytrzymać.

DSC04635

Niestety turyści nie mogą robić zdjęć z samolotu. Oficjalne stanowisko jest takie, że aparat mógłby łatwo wypaść z samolotu, co mogłoby być niebezpieczne dla osób znajdujących się na ziemi. I rzeczywiście samolotem nieco rzucało i mogę sobie wyobrazić jak komuś nagle wypada telefon komórkowy albo co gorsza duży aparat typu DSLR.

DSC04652

Na lotnisku spotkałem też mojego kolegę Aram Pana, fotografa z Singapuru, który otrzymał specjalne pozwolenie na nagranie Pjongjangu z samolotu. Rezultat nagrywania kamerą 360 stopni możecie podziwiać poniżej.

Pomimo braku możliwości robienia zdjęć jest to wspaniałe przeżycie i polecam je każemu. Zdecydowanie warto tu przyjechać, gdy jest dobra pogoda w Pjongjangu. Tego lotu nie zapomnicie do końca życia!

DSC04692

Chciałbyś pojechać do Korei Północnej?

Jeśli chciałbyś zobaczyć ten kraj na własne oczy i przekonać się, jak jest naprawdę to zapraszam na wyjazd zorganizowany dla moich widzów. Obecnie planuję parę wyjazdów na 2018 rok. Najbliższy w lutym na narty i urodziny Generała Kim Jong Ila. Potem prawdopodobnie na majówkę i wakacje.

Chętne osoby proszone są o szybki kontakt: emil@pozdrozkrld.com