Czego nie wolno fotografować w Korei Północnej?

Często spotykam się z opinią, że w Korei Północnej absolutnie nie można fotografować i filmować. Jest to, jak już moje vlogi udowodniły, stwierdzenie nieprawdziwe. W Korei Północnej można rejestrować swoją wycieczkę, ale musimy pamiętać o obowiązujących w tym kraju prawach i zasadach fotografowania. W najnowszym odcinku na kanale Pozdro z KRLD opowiadam o najważniejszych zasadach panujących w KRLD odnośnie filmowania i fotografowania.

Każdy turysta, który odwiedza KRLD jest przed wyjazdem informowany o panujących w tym kraju prawach i zasadach. Zajrzyjcie do mojego poradnika na temat wyjazdów do KRLD, aby dowiedzieć się, czego nie wolno brać do Korei Północnej. Podobnie trzeba pamiętać o obowiązujących zasadach dotyczących fotografii. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że Korea Północna to bardzo ciekawy kraj do fotografowania i każdy fotograf będzie zadowolony z takiego wyjazdu. Z pewnością zrobicie wiele unikalnych zdjęć, które swoją atmosferą i tematyką zadziwią waszych widzów i znajomych na Facebooku. Instagram też jest już pełen zdjęć różnych podróżników, którzy odwiedzili KRLD. Ja przywożę średnio 2000-3000 zdjęć z każdego wyjazdu. Do tego około 100 GB materiałów filmowych. Czy dalej uważacie, że nie wolno tam filmować ani fotografować?

Aby móc spokojnie nagrywać i robić zdjęcia należy pamiętać o sześciu bardzo ważnych zasadach panujących w Korei Północnej. W trakcie wycieczki po tym kraju musimy zachowywać się zgodnie z przyjętymi normami i przede wszystkim musicie słuchać waszych przewodników. Większość turystów akceptuje te zasady i stara się nie prowokować Koreańczyków. O czym należy pamiętać przy robieniu zdjęć w KRLD?

1) Nie robimy zdjęć żołnierzom

Podstawowa i żelazna zasada. Nie robimy otwarcie zdjęć żołnierzom. Korea Północna jest w stanie wojny z USA i jest to kraj silnie zmilitaryzowany. Wszystkie obiekty wojskowe są uważane za obiekty o znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego i NIE wolno ich fotografować. Jedynie w DMZ, czyli strefie zdemilitaryzowanej możemy legalnie i otwarcie robić zdjęcia żołnierzom.

DSC04157

2) Nie robimy zdjęć placom budowy

W KRLD obecnie buduje się prawie wszędzie i ciężko wyegzekwować ten zakaz, ale mimo to istnieje. Place budowy są wszędzie i Koreańczycy nie chcą abyście fotografowali niedokończone budowle. Oficjalnie nie wiadomo, czy nie są to obiekty wojskowe. Poza tym nie wyglądają ładnie i dlatego nie chcą, żebyście je uwieczniali na zdjęciach.

DSC04101

3) Nie fotografujemy robotników

Nie wolno też robić zdjęć robotnikom na budowach. Ma to związek z punktem pierwszym i drugim. Często robotnikami są żołnierze, więc nie wolno im robić zdjęć. Poza tym są ubrudzeni i nie wyglądają zbyt reprezentacyjnie. Korea Północna dba o swój wizerunek i nie chce wam pokazywać ubrudzonych robotników.

DSC04169

4) Nie fotografujemy w sklepach

Często w sklepach obowiązuje zakaz fotografowania. Wynika to z tego, że sklepy mają podwójny przelicznik kursu. Istnieje kurs dla turystów i kurs lokalny. Władze nie chcą pokazywać realnych cen w KRLD, bo one mówią dużo o obecnej sytuacji gospodarczej w kraju.

DSC04413

5) Nie robimy portretów z bliska przechodniom na ulicy

Proszeni jesteście też o nierobienie zdjęć Koreańczykom na ulicy z bliska. Mogą być w tle, ale podbieganie do ludzi i robienie im zdjęć bez pytania o zgodę jest uważane za niegrzeczne. Może być też źle odebrane przez przechodniów, którzy nie są przyzwyczajeni do widoku obcokrajowców. Punkt rzadko egzekwowany i wszyscy turyści i tak robią zdjęcia ludziom. Tylko że za pomocą obiektywów z dużym zbliżeniem.

DSC04069

6) Uważamy jak robimy zdjęcia pomnikom przywódców

Najważniejszy punkt. Uważajcie aby nie przyciąć sylwetek pomników wodzów na zdjęciach. Postać musi być w całości w kadrze. Nie można też się wygłupiać pod pomnikami i robić zdjęcia z niskich pozycji np. leżąc. Nie wolno też robić zdjęć z boku i z tyłu.

DSC05136

Jeśli będziecie pamiętali o tych zasadach, to powinniście mieć spokój z przewodnikami i bez problemu będziecie mogli cieszyć się robieniem zdjęć. Pamiętajcie też o tym, że jedyną „karą” za złamanie tych zasad będzie skasowanie zdjęcia. Nikt nie został aresztowany w KRLD za robienie zdjęć turystycznych. Najwyżej możecie oczekiwać, że przewodnik będzie na was bardziej uważał jak uzna, że nie trzymacie się zasad.

Chciałbyś pojechać do Korei Północnej?

Jeśli chciałbyś zobaczyć ten kraj na własne oczy i przekonać się, jak jest naprawdę to zapraszam na wyjazd zorganizowany dla moich widzów. Obecnie planuję parę wyjazdów na 2018 rok. Najbliższy w lutym na narty i urodziny Generała Kim Jong Ila. Potem prawdopodobnie na majówkę i wakacje.

Chętne osoby proszone są o kontakt: emil@pozdrozkrld.com