Zakaz wjazdu Amerykanów do Korei Północnej zaczął obowiązywać

Zakaz wjazdu Amerykanów do Korei Północnej stał się faktem z dniem 1 września 2017. Od tej pory obywatele USA nie mogą legalnie odwiedzać KRLD. Zakaz został wprowadzony przez władze amerykańskie w celu ochrony swoich obywateli przed potencjalnym aresztowaniem w KRLD.

IMG_0927

Tragiczna śmierć amerykańskiego turysty Otto Warmbiera jest wymieniana jako główna przyczyna wprowadzenia zakazdu wjadu Amerykanów do Korei. Otto Warmbier zmarł tydzień po powrocie do USA z koreańskiego aresztu, z którego zwolniono go w stanie śpiączki. Amerykanin został aresztowany 2 stycznia 2016 roku na lotnisku w Pjongjangu po zakończonej wycieczce i został oskarżony o kradzież plakatu propagandowego w hotelu Yanggakdo. Stany Zjednoczone w obawie przed kolejnymi aresztowaniami amerykańskich obywateli wprowadziły zakaz wjazdu Amerykanów do Korei Północnej. Od 1 września obywatele USA nie mogą legalnie jeździć do Korei bez specjalnej zgody Departamentu Stanu. Oznacza to, że wyjazdy turystyczne na amerykańskim paszporcie są od tej pory nielegalne. Obywatel USA, który zostanie przyłapany na podróży do KRLD może stracić swój paszport amerykański oraz ponieść bliżej nieokreślone konsekwencje prawne. Zakaz dotyczy także wszystkich pracowników naukowych oraz pracowników organizacji humanitarnych działających w KRLD. Opuścili oni już teren KRLD.

Zakaz ten uderza nie tylko w turystykę, ale także w działalność organizacji pozarządowych i humanitarnych w Korei. Co roku do Korei jeździło około 1000 Amerykanów. Jest to około 20-30% wszystkich turystów z Zachodu, których jeździ około 5000-6000 rocznie. Zakaz wyjazdów wpłynie negatywnie na dochody biur podróży organizujących wycieczki do KRLD. Problem ma także jedyna zagraniczna uczelnia w Korei, czyli Pyongyang University of Science and Technology (PUST), w której większość wykładowców pochodzi z USA. Uczelnia ma obecnie kłopot w rozpoczęciu kolejnego semestru zajęć, gdyż nauczyciele nie mogą wrócić do Korei. Departament Stanu wciąż nie wydał jasnych rozporządzeń, które by określały na jakich warunkach można otrzymać specjalne pozwolenie na podróże do KRLD. Według podanych informacji będzie się można ubiegać o specjalne pozwolenie na wjazd w uzasadnionych przypadkach. Wiele organizacji charytatywnych także będzie miało problem z prowadzeniem swojej działalności w KRLD, gdyż wciąż nie wiadomo jakie będą kryteria otrzymania pozwolenia na wyjazd do Korei. Specjalne pozwolenie nie dotyczy wyjazdów turystycznych. Biura podróży przestały zabierać Amerykanów do Korei tuż po śmierci Otto.

Polski MSZ ostatnio zmienił stopień ostrzeżenia dotyczący wyjazdów do KRLD i odradza wyjazdów turystycznych do tego kraju. Nie ma to jednak związku ze śmiercią Otto, a raczej napiętą sytuacją w regionie i konfliktem na linii Pjongjang-Waszyngton. Nie było do tej pory przypadku aresztowania polskiego turysty w KRLD. Koreę Północną odwiedza zaledwie garstka Polaków rocznie.