Akcja ratownicza na terenach powodziowych trwa

Koreańska Centralna Agencja Prasowa poinformowała, że znaleziono już domy dla 11900 rodzin, które ucierpiały w powodzi spowodowanej przez tajfun latem tego roku. Ulokowanie rodzin w nowych miejscach zamieszkania odbyło się 19-ego i 20-ego listopada w prowincji Hamyong. Agencja informuje, że nowe mieszkania zostały wybudowane w zaledwie dwa miesiące po przejściu tajfunu Lionrock na przełomie sierpnia i września.

northkorea2

Oświadczenie zawiera także najnowsze wyniki skutków kataklizmu podawane przez koreański rząd: 138 osób zginęło, 400 uznaje się za zaginione, 69000 osób przesiedlonych, 140000 osób lekko dotkniętych skutkami powodzi, natomiast 600000 osób wciąż pilnie potrzebuje pomocy. Uszkodzonych zostało 30000 gospodarstw, z czego 62% kompletnie zniszczonych. 27000 hektarów ziemi zalanej powierzchni doprowadziło do humanitarnego kryzysu.

Mimo szybkich akcji koreańskiego rządu oraz pomocy napływającej z zewnątrz (m.in. podarowanie 20 milionów yuanów przez Chiny), bilans ten nadal jest alarmujący, a ogromna ilość Koreańczyków cały czas pozostaje w potrzebie. Wciąż działają organizacje mające na celu pomoc poszkodowanym w odbudowaniu dobytku oraz gospodarstw (Czerwony Krzyż) oraz Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, którzy zapewniają środki finansowe, personel oraz materiały, konieczne do odbudowy zniszczonego regionu Korei. Głównym celem akcji jest jak najszybsze zorganizowanie schronienia poszkodowanym przed zimą, podczas której temperatury w tym regionie mogą osiągać nawet -15 stopni Celsjusza.

Koreańska Centralna Agencja Prasowa nie wspomina o udziale innych państw w akcji, podkreślając jednak program dwustudniowej kampanii Kim Jong-Una, w której Marszałek zachęcił do podwojenia wysiłków, mających na celu odbudowanie gospodarki kraju.

Lokalne media określają powodzie spowodowane Lionrockiem jako najgorszy kataklizm w historii kraju.

Pomóż Koreańczykom!

Przypominam o naszej akcji pomocy powodzianom. Już wielu z was wpłaciło na ten cel wspierając różne organizacje pozarządowe, które pomagają na miejscu w KRLD. Na początku grudnia zamykam zgłoszenie do mnie w tej sprawie, dla tych którzy chcieliby otrzymać ode mnie pocztówki i inne nagrody za wsparcie. Każdy dolar się liczy! Jeśli wpłacicie 10 dolarów na jedną z organizacji i wyślecie mi dowód wpłaty, to prześlę wam północnokoreańską pocztówkę!

 

Redakcja: Marcin Uciński

Źródło: http://www.laht.com/article.asp?ArticleId=2425641&CategoryId=12395