Tysiące konsumentów regularnie odwiedzają Pyongyang Department Store No.1

Jak dowiadujemy się z gazety Choson Sinbo (kor. 조선신보, jap. ちょうせんしんぽ) wydawanej w Japonii, pomimo nałożonych sankcji oraz braku reform w kraju, pjongjański Pyongyang Department Store No.1 (Dom Handlowy numer 1) przyciąga codziennie około 20 tysięcy konsumentów.

DSC01253

W niedziele i święta liczba ta osiąga nawet 50 tysięcy kupujących. „Odrodzenie pod sankcjami. Wigor i moc ekonomii Korei Północnej” – pod takim nagłówkiem środowego wydania, Choson Sinbo, zacytowało wypowiedź zastępcy kierownika sklepu, który określił obecny czas jako „okres szczytu sprzedaży”, w którym zrealizowano 120% celu sprzedażowego. Poza szeroką gamą produktów (m.in.żywność, odzież, obuwie, artykuły RTV i AGD, meble, papierosy, alkohol), sklep oferuje także możliwości wysyłki zamówienia do miejsc pracy Koreańczyków, którzy nie są w stanie dokonać zakupów osobiście (zamówienia dostarczane są m.in. na plac budowy lub innych miejsc pracy nad państwowymi projektami).

Według danych Choson Shinbo, dowiadujemy się, że 80% oferowanych w pjongjańskim domu handlowym produktów jest pochodzenia rodzimego, natomiast pozostałe 20% stanowią artykuły importowane. Gazeta obwinia sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sprzymierzeńców o brak większego urozmaicenia produktów z importu, podkreślając przy tym, że popyt i zapotrzebowanie na te artykuły coraz bardziej rosną.

Nie da się ukryć, że od dłuższego czasu jesteśmy świadkami pewnych reform w Korei Północnej, o czym świadczy chociażby wspomniane zwiększające się zapotrzebowanie na towary zagraniczne. Niesprawiedliwym jest, że to w sankcje oraz konflikty polityczne na arenie międzynarodowej wpływają na jakość życia mieszkańców Korei. Pozostaje nam zatem mieć nadzieję, że ta sytuacja się zmieni a wraz z nią przybędzie więcej domów handlowych oraz ciekawych, dostępnych dla Koreańczyków artykułów, które będą ułatwiały im życie codzienne.

DSC02205

Supermarket Kwangbok

Turyści nie zaglądają zbyt często do Department Store No.1, ale mogą za to wybrać się do nowo otwartego domu towarowego Kwangbok. Jest to inwestycja koreańsko-chińska, która została otwarta w 2012 roku. Jest to obecnie jeden z popularniejszych sklepów w Pjongjangu i co najważniejsze turyści mogą się do niego wybrać na zakupy. Jest to jedno z niewielu miejsc w KRLD, gdzie turyści mają mozliwość wymiany zagranicznej waluty na koreańskie wony. Następnie mogą za ich pomocą swobodnie chodzić po supermarkecie i kupować co im się podoba. Szczególnie warte uwagi są różne restauracje i sklepiki na drugim piętrze, gdzie można zjeść coś dobrego. Jest nawet koreański odpowiednik McDonalda, gdzie hamburger przygotowany na miejscu kosztuje zaledwie około 9000 wonów, czyli jedno euro. Na parterze natomiast można zrobić zakupy w supermarkecie, gdzie są wystawione produkty głównie koreańskie, ale można znaleźć też trochę towarów zagranicznych.

Redakcja: Marcin Uciński, Emil Truszkowski4

Źródło: UPI