Centrum nauki w Pjongjangu – Sci-Tech Complex

W ostatnich latach w Pjongjangu powstało wiele nowych atrakcji dla mieszkańców miasta, które także są dostępne dla turystów. Jedną z ciekawszych jest wielka e-biblioteka (w koreańskim stylu) w kształcie atomu – Sci-Tech Complex. Zapraszam na wycieczkę do jej wnętrza!

 

Obiekt ten powstał stosunkowo niedawno. Budowę rozpoczęto na przełomie 2014-2015  roku i oddano ją do użytku pod koniec 2015 roku. Pierwsi turyści zawitali w tym obiekcie w grudniu 2015. Pierwszy raz widziałem centrum nauki w trakcie wycieczki sylwestrowej, ale niestety zabrakło nam czasu aby je odwiedzić. Na szczęście udało nam się zwiedzić ten obiekt we wrześniu tego roku. Zapraszam do zapoznania się z filmem z  tej wycieczki, który zamieszczony jest powyżej.

DSC01922

Centrum nauki jest e-biblioteką wyposażoną w setki komputerów oraz dużą liczbę książek papierowych w różnych językach. Otwarte jest dla mieszkańców Pjongjangu, którzy przychodzą tutaj korzystać z komputerów lub pooglądać filmy. Sporo przychodzi wycieczek szkolnych, dla których są przygotowane liczne wystawy naukowe.

DSC01917

Plan budynku przypomina model atomu. Jest to projekt zainspirowany oczywiściem koreańskim programem atomowym i dążeniem KRLD do niezależności energetycznej oraz potęgi atomowej.

DSC01845

A tak wygląda makieta całej konstrukcji.

DSC01846

Komputery podłączone są do koreańskiego intranetu, który zawiera tylko koreańskie lokalne strony np. uniwersytetów, firm, urzędów, wiadomości.

DSC01857

DSC01859

Skorzystałem z jednego z komputerów. Zainstalowany na nim był jakiś system w oparciu na Androida. Przynajmniej tak to wyglądało.

DSC01863

Wrażenie robi wielkość obiektu, który jest po prostu przeogromny. W samym centrum znajduje się wielka kopuła a pod nią… model rakiety, która wyniosła koreańskiego satelitę na orbitę. Jak mówili przewodnicy model jest odrobinę mniejszy od oryginału. Mimo to robi wrażenie i ciężko rakietę złapać w kadrze.

DSC01854

Podobała mi się też kula zrobiona z LED-ów, na której wyświetłały się różne animacje.

DSC01849

Jest nawet koreańska wersja robota ASIMO. Ciekawe jak działa.

DSC01889

Zostaliśmy też oprowadzeni po bibiliotece, gdzie znajdowały się zagraniczne książki. Były one ułożone dość losowo w różnych dziedzinach nauki. Znaleźliśmy książki po angielsku, rosyjsku, chińsku, francusku i jeszcze w paru językach.

DSC01886

W budynku są także dostępne sale konferencyjne oraz kino 5D.

DSC01852

Budynek wyposażony jest także w panele słoneczne i możliwe, że część energii wytwarza właśnie w ten sposób. W ostatnich latach w KRLD pojawiło się dużo paneli słonecznych, więc to nie dziwi akurat. W centrum nauki widzieliśmy sporo odwiedzających Koreańczyków. Niektórzy z nich spędzali czas na oglądaniu filmów.

DSC01877

Bardzo nam się podobała wystawa dla dzieci, która przypominała interaktywny plac zabaw. Znajdują się tu różne gry oraz sprzęty audio-wizualny, który ma pobudzać dziecięcą wyobraźnię. Coś w stylu Centrum Kopernika w Warszawie. Na filmie na Youtubie możecie zobaczyć, jakie były atrakcje dostępne.

DSC01911

Oprowadzała nas przemiła przewodniczka, która świetnie mówiła po angielsku. Dziękujemy i do zobaczenia następnym razem! Chciałbym dłużej pochodzić po tym centrum, ale niestety mieliśmy zaledwie godzinę na zwiedzanie, więc wszystko oglądaliśmy w biegu (jak zwykle). Polecam wizytę w centrum, gdyż jest to okazja do zobaczenia jednej z sztandarowych inwestycji w Pjongjangu w ostatnich latach.

DSC01898

PATRONITE Pozdro z KRLD

Jeśli podoba Ci się moja strona oraz kanał na YouTubie i chciałbyś wesprzeć ten unikalny projekt, który jako jedyny w Polsce oprowadza po Korei Północnej, to możesz zechcesz mnie wesprzeć na Patronite! Dzięki waszemu wsparciu kanał będzie się dalej rozwijał o nowe materiały i filmy. Wielkie dzięki za wsparcie i do zobaczenia w Pjongjangu!

patronite