Dwa nowe ośrodki narciarskie otwarte w Korei Północnej

W ostatnich dniach w Korei Północnej otwarto aż dwa nowe ośrodku turystyczne ze stokami narciarskimi. Pod rządami Kim Jong Una to już kolejny taki obiekt wybudowany w kraju. Właśnie otwarto nowe miasteczko w Samjiyon pod Górą Paektu oraz Yangdok Hot Spring Cultural Recreation Center, który znajduje się pomiędzy Pjongjangiem a Wonsan.

Yangdok Hot Spring Cultural Recreation Center

Nowy ośrodek turystyczny pod Wonsan w Yangdok został otwarty podczas uroczystej wizyty Kim Jong Una. Projekt został rozpoczęty 2018 roku. Do budowy zmobilizowano wojsko, które w nieco ponad rok postawiło cały kompleks. Tego typu kampanie budowlane w KRLD są dość częste i mają pokazywać siłę oraz potęgę Korei.

Kim Jong Un odwiedził ośrodek w październiku, aby ponaglić budowę, która miała już być zakończona. Zakończenie prac przesunięto na grudzień i tym razem termin został dotrzymany. Odwiedził plac budowy sześć razy w przeciągu roku, aby dopilnować postepu prac. Kim Jong Un bardzo przykłada dużą wagę do rozwoju sektora turystycznego w swoim kraju i można przypuszczać, że w przyszłości będzie więcej takich projektów.

Relację koreańskiej telewizji KCTV można obejrzeć poniżej:


Koreańska telewizja poswięciła bardzo obszerny fragment wieczornego wydania wiadomości nowemu przedsięwzięciu. W programie można było zobaczyć przeróżne ujęcia z nowego ośrodka nawet nagrane z drona. Kompleks składa się z licznych hoteli oraz budynków z basenami, gorącymi źródłami i SPA. Jest także tor dla koni, gdzie można ćwiczyć jazdę konną.

Nowy ośrodek ma być skierowany nie tylko dla Koreańczyków, ale także turystów z zagranicy. Kiedy będzie on dostępny dla turystów? Tego jeszcze nie wiadomo dokładnie, ale możecie być pewnie, że spróbuję się tam dostać jak najszybciej!

Przygotowano także stoki narciarskie, które już w grudniu były nieco ośnieżone. Są dostępne wyciągi oraz wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. To będzie już trzeci ośrodek narciarski w KRLD po Masikryong oraz nowych stokach w Samjiyon pod górą Paekdu.

Baseny wydają się być nowoczesne i bardzo eleganckie. Już nie mogę się doczekać jak tam pojadę!

Nowa wioska Samjiyon pod górą Paektu

Kolejny duży projekt, który został otwarty w ostatnich dniach znajduje się na północy KRLD. Jest to projekt całkowitej przebudowy miasteczka Samjiyon pod górą Paektu. Byłem tam w 2017 roku i już wtedy widać było, że jakieś prace już trwają. Nareszcie po dwóch latach budowa nowego ośrodka turystycznego wydaje się być zakończona. Prace w okolicy będą jednak trwały nadal i mają być zakończone w październiku 2020 roku.

Nowa wioska została nazwana „socjalistyczną utopią”. Powstały stoki narciarskie, a nawet skocznia narciarska, o której ostatnio pisały nawet polskie media. Jestem ciekaw, czy turyści z zagranicy także będą mogli niedługo pojeździć na nartach w tym miejscu. Niestety aby dostać się do Samjiyon trzeba lecieć samolotem z Pjongjangu, co podnosi koszt wycieczki. Drugim problemem jest brak regularnego kurosowania samolotu pod górę Paektu. Zazwyczaj w lato lata tam specjalny czarter dla turystów. Może dzięki budowie ośrodka pojawi się regularne połączenie? Mam taką nadzieję. Inaczej ośrodek ten będzie raczej dla turystów z Chin oraz Koreańczyków z tego regionu.

Relację z otwarcia można obejrzeć na YouTube:

Uroczyste otwarcie nastąpiło w obecności Marszałka Kim Jong Una. W tle widać pomnik jego ojca Generała Kim Jong Ila.

Na placu miasta na otwarcie zebrali się mieszkańcy oraz robotnicy biorący udział w projekcie.

Nowe miasteczko wygląda całkiem nowocześnie. Domy różnią się od typowej architektury koreańskiej w tym regionie. Zazwyczaj Koreańczycy mieszkają w małych piętrowych tradycyjnych domkach jednorodzinnych. Tutaj widzimy większe bloki na kilka rodzin.

Media koreańskie chwaliły wkład i poświęcenie brygad żołnierskich, które brały udział w budowie.

W 2020 będę próbował zorganizować wyjazd w region góry Paektu i będzie wtedy możliwość zobaczenia nowej wioski na własne oczy. W 2021 roku w sezonie zimowym w lutym będę organizował wyjazd na narty do KRLD.

Jeśli chcielibyście otrzymać informacje o zbliżających się wyjazdach, to proszę o kontakt mailowy: emil@pozdrozkrld.com albo zapiszcie się na newsletter Pozdro z KRLD.

Wyjazd do Korei Północnej

Chcesz wziąć udział w jednej z moich epickich wypraw? Napisz mi maila: emil@pozdrozkrld.com

Darmowy przewodnik po Pjongjangu

Kliknij tutaj aby zapisać się do newslettera i otrzymać przewodnik! 

Otrzymasz ode mnie e-book przewodnik po Pjongjangu oraz będę Ci wysyłać informacje o kolejnych wyprawach do Korei Półnoncej!