Festiwal Lotniczy w Wonsan został odwołany

Organizator festiwalu lotniczego w Wonsan powiadomił uczestników, że festiwal w tym roku się nie odbędzie. Decyzja zapadła nagle i ma wpływ na moją planowaną wycieczkę we wrześniu, gdyż miałem jechać na ten festiwal.

DSC04854

Wczoraj otrzymałem maila od organizatora festiwalu, brytyjskiego biura podróży Juche Travel, że festiwal zostanie odwołany. W mailu pojawiła się informacja, że organizator próbował wszystkich sposobów aby impreza się jednak odbyła pomimo niesprzyjającej sytuacji geopolitycznej. I to właśnie sytuacja geopolityczna i ostatnie napięcia na półwyspie zostały podane jako główny powód do odwołania festiwalu. W ramach wyjaśnień warto przytoczyć parę faktów na temat tego festiwalu.

Wonsan Air Festival został po raz pierwszy zorganizowany w zeszłym roku. Impreza przyciągnęła entuzjastów lotnictwa z całego świata. Na lotnisku w Wonsan zaprezentowano wszystkie samoloty koreańskich linii lotniczych oraz samoloty wojskowe. Odbyły się pokazy lotnicze, skoki ze spadochronami, tańce masowe, a na koniec był pokaz fajerwerków. Impreza została okrzyknięta sukcesem i postanowiono ją ponownie zorganizować w 2017 roku.

Podane powody odwołania festiwalu są dość enigmatyczne. Jeszcze kilka dni temu organizator przekonywał w mailu, że wszystko jest w porządku i festiwal z pewnością się odbędzie. Z tego powodu jestem bardzo zaskoczony nagłą decyzją o jego odwołaniu. Rzeczywiście sytuacja geopolityczna jest nerwowa, ale nie ma to wpływu na wycieczki do Korei. Turyści jeżdżą do KRLD i jest bezpiecznie. To fakt, że jest mniej chętnych na wyjazdy do KRLD, ale wycieczki nie są odwoływane. Dla mnie to dziwny argument do odwołania festiwalu. Wyjazdy do KRLD były, są i będą bezpieczne o czym was przekonałem już wiele razy w trakcie moich podróży. Istotniejszym powodem odwołania festiwalu może być to, że ONZ i USA nałożyło na KRLD kolejne sankcje, które uderzają w eksport i import towarów do tego kraju. Chiny także zaczęły restrykcyjnie przestrzegać sankcji i eksport niektórych towarów do KRLD został wstrzymany. Jednym z zakazanych produktów eksportowych jest paliwo lotnicze. Oczywiste jest to, że do organizacji festiwalu lotniczego będzie potrzeba dużo paliwa. Możliwe, że sankcje wpłynęły na możliwość organizacji festiwalu. Kolejnym prawdopodobnym powodem jest fakt, że biuro Juche Travel nie zebrało wystarczającej ilości turystów, żeby impreza się opłacała finansowo. Możliwe, że było za mało chętnych na wyjazd i organizator nie był w stanie opłacić kosztów organizacji imprezy. A są to duże koszta, ponieważ trzeba zapłacić za paliwo, za sprowadzenie samolotów do Wonsan i za obsługę imprezy. Trzecia możliwość jest taka, że biuro Juche Travel zostało poddane kontroli państwowej w celu sprawdzenia, czy nie jest ono odpowiedzialne za nielegalny przesył środków finansowych do KRLD (z punktu widzenia sankcji) do celów militarnych. Samoloty Air Koryo należą do armii koreańskiej, gdyż koreańska armia jest właścicielem tej spółki państwowej. De facto organizując festiwal płaci się armii koreańskiej. To mogło spowodować naciski ze strony władz brytyjskich na biuro podróży Juche Travel. Dla mnie najbardziej prawdopodobną przyczyną odwołania imprezy jest właśnie ten drugi i trzeci powód.

Planowałem ten wyjazd od dawna i była to jedna z dwóch głównych wycieczek w tym roku do Korei, które organizowałem. W przypadku festiwalu musiałem nawiązać współpracę z Juche Travel, aby moi goście mogli wziąć udział w festiwalu. Z tego powodu Juche Travel odpowiedzialne było za rezerwacje biletów do Korei oraz nasze koreańskie wizy. W sytuacji, gdy festiwal został odwołany, nie widzę dalszego powodu do kontynuacji współpracy z tym biurem w kwestii naszego wyjazdu do KRLD we wrześniu. Obecnie pracuję nad tym, aby nasz wyjazd do KRLD odbył się w zmienionym programie. Wszyscy uczestnicy zadeklarowali chęć do wyjazdu do KRLD we wrześniu pomimo odwołania imprezy.

Wkrótce kolejne informacje.