Jak wyglądają studia na najlepszej uczelni w Korei Północnej? Jak dostać się na elitarny uniwersytet Kim Il-Sunga? Zapraszam serdecznie do krótkiej wirtualnej wędrówki po najważniejszej uczelni w Korei Północnej!
Niedawno pisałem o tym, że Korea otworzyła nową stronę, która promuje turystykę w tym kraju. Teraz z kolei najbardziej prestiżowa uczelnia w Korei Północnej, czyli Uniwersytet Kim Il-Sunga, także umieściła w internecie swoją stronę. Strona Uniwersytetu Kim Il-Sunga, która dostępna jest zarówno w języku koreańskim, jak i angielskim, zawiera podstawowe informacje dotyczące działalności tej placówki. Bardzo cieszy przede wszystkim fakt, że pomyślano o odwiedzających z zagranicy i cała zawartość strony jest po angielsku. Nowa strona ma łatwą i przejrzystą nawigację. Trzeba pochwalić jej twórców za ładny i czytelny design. Na prawdę ktoś się tu postarał. Jednakże niektóre sekcje strony są jeszcze nie dokończone i puste.
Historia uniwersytetu
Uniwersytet powstał w 1946 roku i aby pokazać jego najwyższą rangę zostało mu nadane imię przywódcy Korei Północnej. Pierwsi studenci opuścili mury uczelni w 1949 roku. W trakcie wojny korańskiej uniwersytet wciąż funkcjonował, ale w warunkach specjalnych. W pierwszy latach działalności było dostępnych zaledwie 7 fakultetów, które wykładało 67 nauczycieli. Obecnie na uniwersytecie studiuje około 16.000 studentów, których uczy około 1200 nauczycieli. Obecnie na uniwersytecie obecne są wydziały medycyny, rolnictwa, prawa, literatury, finansów, informatyki, ekonomii, historii, języków obcych (stąd wywodzą się przewodnicy wycieczek), matematyki, biologii, chemii, geologii, mechaniki i elektroniki.
Egzaminy wstępne
Ponieważ ukończenie tego uniwersytetu jest gwarancją do otrzymania doskonałej pracy, to co roku tysiące młodych Koreańczyków próbuje się zdać trudne i wymagające egzaminy, żeby się do niego dostać. Do egzaminów uczniowie zaczynają się przygotowywać już wiele lat wcześniej właśnie ze względu na ogromną konkurencję. W tym aspekcie Korea Północna nie różni się od swojego południowego sąsiada, gdzie także całe życie dzieci jest podporządkowane przygotowaniom do kolejnych testów. W Korei Północnej szkoła podstawowa trwa cztrery lata, a gimnazjum sześć. Po ukończeniu dziesięciu lat edukacji można podjąć decyzję o zdawaniu na uczelnię wyższą. Jedynie około 10% dzieci ma szansę na dostanie się na uniwersytet. W związku z dużą konkurencją, wielu rodziców posyła swoje dzieci na zajęcia dodatkowe, za które płacą prywatnym nauczycielom.
Egzaminy dla licealistów odbywają się w lutym, o miesiąc wcześniej od testów na pozostałe uniwersytety. Jeśli nie uda się dostać w pierwszym rzucie, to już nie można ponownie podchodzić do egzaminów i pozostaje zdawanie do innych szkół o mniejszej randze. Według szacunków, tylko jeden na około trzydziestu uczniów zostaje przyjęty. Ważnym kryterium przyjęcia są oceny z okresu liceum. Tylko uczniowie z najlepszymi ocenami mają szanse na dostanie się. Na egzaminie zdaje się sześć przedmiotów: historię rewolucji, język koreański, język angielski, matematykę, chemię i fizykę.
Żeby zostać przyjętym należy zdać dwa egzaminy: państwowy oraz egzamin wstępny na dany wydział. Wymagana ilość punktów zależna jest od wydziału, na który próbuje dostać się uczeń. Na przykład, żeby dostać się na prawo, trzeba mieć 22 punkty z 35. Każdy, kto chce zdawać do szkoły wyższej musi zostać nominowany przez lokalny komitet rekomendacyjny. Sprawdzana jest wtedy przeszłość kandydata i jego polityczna postawa. Dzieci ważnych członków Partii mogą dostać się na uniwersytet nawet ze słabszymi wynikami w trakcie „dodatkowej rekrutacji”. Reszta musi wykazać się dobrym wynikiem z egzaminu.
W trakcie egzaminów w lutym pod bramą Uniwersytetu Kim Il-Sunga gromadzą się licznie rodzice, którzy dopingują swoje dzieci. Test pisany jest na sali gimnastycznej pod ścisłą kontrolą nauczycieli. Są zainstlowane kamery, aby wyeliminować przypadki ściągania. Rozwiązane testy przewożone są do innych uniwersytetów, gdzie są skrupulatnie sprawdzane. Wszystko to po to, żeby ograniczyć nadużycia i oszustwa. W 2003 roku doszło do skandalu, kiedy wyciekły arkusze egzaminacyjne i jeden z urzędników sprzedawał je rodzicom za 500$. Sprawa wyszła na jaw po tym jak jeden z rodziców zaczął odsprzedawać testy innymi za 100$ (niezły biznesmen). Nieucziwi studenci i ich rodzice zostali ukarani i wydaleni ze stolicy na prowincję.
W Korei Północnej zrobienie licencjatu na uniwersytecie trwa cztery lata.
Studenci
Uniwersytet Kim Il-Sunga uważany jest za najlepszą i najbardziej prestiżową szkołę w tym kraju. Oznacza to, że trafiają tu tylko najzdolniejsi studenci z najlepiej usytuowanych rodzin w kraju. Żeby móc dostać się na uniwersytet w Korei, trzeba mieć nieskazitelną kartotekę i pochodzić z właściwej klasy społecznej. Szkoła ta kształci koreańską elitę, która potem będzie zajmować najwyższe i najważniejsze stanowiska w kraju.
Uniwersytet Kim Il-Sunga ukończyli między innymi zmarły w 2011 roku przywódca Korei Północnej, Kim Jong-Il oraz jego syn Kim Jong-Un (mimo że studiował w Szwajcarii). Studiowali tu też i obcokrajowcy, a wśród między innymi sławny badacz Korei Północnej Andrei Lenkov. Podobno jest nawet możliwość podjęcia studiów w Korei Północnej także przez Polaków. Taką informację podawała niegdyś polska ambasada w Pjongjangu. Jest ktoś chętny na koreński dyplom?
Badania na ideą Dżucze
Na stronie można znaleźć artykuły napisane po angielsku dotyczące filozofii idei Dżucze. Jeśli kogoś interesuje koreańska polityka i jej fundamenty, to może znaleźć tu kilka ciekawych artykułów naukowych napisanych przez koreańskich profesorów. Na uniwersytcie prowadzone są badania nad państwową ideologią i wszystkich studentów uczy się na jej temat.
Wycieczka po kampusie
Poniżej trochę zdjęć ze strony uniwersytetu, które pokazują wnętrze kampusu. Możliwe jest odwiedzenie uniwersytetu jako turysta. Niektóre wycieczki mają w swoim programie zwiedzanie kampusu i niektórych budynków.
E-biblioteka powstała w 2010 roku Jest to jedne z niewielu miejsc w kraju, gdzie dostępny jest prawdziwy internet. Biblioteka „uczy studentów tego, jak zostać skutecznym wsparciem dla rewolucji Songun”.
Nowe bloki mieszkalne dla nauczycieli powstały w 2010 roku z rozkazu Kim Jong-Ila i pod „przewodnictwem Kim Jong-Una, który energicznie nadzorował proces budowy”.
Sala sportowa powstała w 1989 roku. Wykorzystywana jest do ćwiczeń oraz organizaccji wydarzeń kulturalnych, koncertów i pokazów filmowych.
Pierwsza biblioteka uniwersytetu. Powstała w 1946 roku. Znajdują się w niej zagraniczne książki używane do nauki języków obcych.
Basen został ukończony w 2009 roku pod „ciepłym nadzorem Partii i jej przywódców”. Był prezentem od Kim Jong-Ila dla studentów uniwersytetu. Wyposażony jest w 8 torów oraz wieżę do skoków.
Życie na kampusie
Kolejne zdjęcia pokazujące życie studenckie na kampusie. Wygląda na to, że kładzie się duży nacisk na wychowanie fizyczne studentów.
Źródło: Daily NK, Uniwersytet Kim Il-Sunga