Maraton w Pjongjangu jednak dla turystów

W zeszłym tygodniu po otwarciu graniic powstało straszne zamieszanie. Ogłoszono, że turyści nie będą mogli biec w maratonie w Pjongjangu. Informacja ta zasmuciła wiele osób, ale po kilku dniach otrzymaliśmy i dobre wieści!

11051949_851672904893325_3698669554638316886_o

W połowie tygodnia biura podróży Koryo Tours i Young Pioneer Tours ogosiły na swoich profilach społecznościowych o możliwości przywrócenia udziału turystów w maratonie. Przypominam, że udział obcokrajowców został zakazany w obawie przed Ebolą. Argument słaby, ale władze koreańskie bardzo poważnie podeszły do tej sprawy.

Najwyraźniej biura podróży był w stanie uświadomić partnerów w Korei Północnej, że odwołanie wycieczki dla 1000 spragnionych wrażeń turystów to BARDZO kiepski pomysł i spore straty $$$. Zaczęły pojawiać się plotki, że może się uda przekonać Koreańczyków do zezwolenia na wzięciu udziału w tym biegu. Ostatecznie w czwartek 5 marca ogłoszono, że maraton będzie dostępny dla turystów. Udało się przekonać Koreańczyków do przywrócenia biegu. Jedynym warunkiem jest to, że uczestnik jest zdrowy i nie ma temperatury. Nie może także pochodzić lub nie przebywał w Afryce Zachodniej w ostatnich miesiącach. Wszyscy będą zbadani przez lekarzy, którzy sprawdzą uczestnikom temperaturę w hotelu. Każdy, kto ma gorączkę, wyląduje na obserwacji w Szpitalu Przyjaźni (Szpital dla obcokrajowców w Pjongjangu).

Wygląda na to, że epopeja i niepewność się wreszcie skończyła. Maraton w Pjongjangu odbędzie się zgodnie z planem. Biura podróży już załatwiają wizy do KRLD i mają pełno roboty. Jestem pewien, że będzie to niezwykły bieg! Relację z niego przygotuje po rozmowie z moją koleżanką, która się na niego wybiera. Poproszę ją o fotki i komentarz odnośnie biegu!