Nowy ośrodek turystyczny Yangdok SPA Resort został otwarty w Korei Północnej

W Korei Północnej otwarto właśnie nowy ośrodek turystyczny, który znajduje się po drodzę między Pjongjangiem a Wonsan. Nowy obiekt został w grudniu 2019 odwiedzony przez Kim Jong Una, który osobiście sprawował pieczę nad tym kolejnym ambitnym projektem hotelarskim. Czy turyści z zagranicy także będą mogli odwiedzić to miejsce?

Niestety wygląda na to, że na chwilę obecną turyści z innych krajów nie będą mieli wstępu do tego ośrodka. Pisałem w grudniu w tej sprawie do koreańskiego biura podróży KITC, które zajmuje się organizacją wycieczek do KRLD i otrzymałem odpowiedź, że ośrodek nie przyjmuje obcokrajowców. KITC jest odpowiedzialne za sprzedaż wycieczek do tego nowego kurortu dla Koreańczyków. Wygląda na to, że obiekt ten ma narazie przede wszystkim służyć mieszkańcom KRLD. Wewnętrzna turystyka to nowość w Korei Północnej, gdzie raczej wyjazd na wczasy nie były dostępne dla większej części populacji. Powoli zmienia się to za rządów Kim Jong Una i koreańska klasa średnia jest już w stanie sobie pozwolić na wyjazd do ośrodków wypoczynkowych takich jak na przykład ośrodek narciarski Masikryong niedaleko Wonsan.

 

Nowy kurort znajduje się w górach w odległości około 120 kilometrów od Pjongjangu w prowincji Południowy Phyongan. Nie wiem, jaka jest jakość dróg wiodących do ośrodka, bo w ten reigon turyści normalnie się nie zapuszczają. Spodziewam się, że trasa z Pjongjangu może zająć jakieś 2-3 godziny w zależności od jakości dróg i sezonu. Jestem przekonany, że prędzej czy później ośrodek zostanie otwarty dla turystów za zagranicy. Jest kilka powodów,  które potwierdzają tę teorię. Po pierwsze, rezerwacjami na lokalny koreański rynek zajmuje się firma KITC, która jest odpowiedzialna za wycieczki zagraniczne do KRLD. Będą oni w stanie także zaoferować pobyt w ośrodku turystom z zachodu. Po drugie, Kim Jong Un stara się rozwijać swój kraj w kierunku turystyki. Świadczą o tym duże projekty hotelarskie np. w Wonsan, gdzie powstaje ogromny kompleks turystyczny tuż przy lotnisku, też nowym, które może obsługiwać nawet loty międzynarodowe. Przypadek? Nie sądzę. Jeśli będzie można z Yangdok potem pojechać bezpośrednio do Wonsan, to mamy ciekawą alternatywę dla odpoczynku w Masik.

 

Na terenie ośrodka znajdują się liczne baseny, gorące źródła pod dachem i na zewnątrz, tory do jazdy konnej oraz stoki narciarskie. Szereg hoteli, duża ilośc pokojów oraz liczne atrakcje dla gości mogą być także czymś, co przyciągnie ciekawskich turstów z zagranicy. Stoki narciarskie także mogą być ciekawą atrakcją dla turystów z zachodu. Co powiecie na 2 dni szosowania w Masik, a potem 2 dni w Yangdok połączone z gorącymi źródłami? Ja się na to piszę! Z pewnością spróbuję zorganizować w przyszłości wyjazd do KRLD połączony z nartami oraz pobytem w gorących źródłach.

Wyjazd na narty do Korei Północnej

W planach mamy już wyjazd na narty do Korei Północnej w lutym 2021 roku. Wyjazd odbędzie się mniej więcej w datach 10-20 lutego, tak aby być w KRLD na urodziny Generała Kim Jong Ila, które są 16 lutego.

Zapisy na wyjazd tylko mailowo: emil@pozdrozkrld.com