Obchody 70. lecia wyzwolenia spod japońskiej okupacji

Po dwóch tygodniach wakakcji w Polsce wróciłem spowrotem do Japonii. Akurat trafiłem na obchody 70. lecia zakończenia II Wojny Światowej. W Japonii tego dnia wspomina się ofiary wojny, historie japońskich żołnierzy a telewizja wypełniona jest pacyfistycznymi programami pokazującymi horror wojny.  Porównajmy krótko jak obchodzony był ten dzień w KRLD i Japonii.

W Korei Północnej 15 sierpnia to dzień specjalny. W tym roku wypadła 70. lecie wyzwolenia Półwyspu Koreańskiego spod brutalnej japońskiej okupacji. Korea w latach 1910-1945 była częścią Cesarstwa Japonii i była traktowana jak kolonia. Japończycy próbowali wynarodowić Koreańczyków poprzez próby likwidacji nauczania koreańskiego języka, historii i kultury. Zbrodnie japońskie z tego okresu wciąż stanowią problematyczą kwestię w stosunkach między obiema Koreami a Japonią. Koreańska opinia publiczna szczególnie wrażliwa jest na punkcie odwiedzin japońskich premierów w świątyni Yasukuni, która poświęcona jest poległym japońskim żołnierzom w wojnach do 1945 roku. Nie ma nic złego w upamiętnieniu żołnierzy, którzy zginęli za swój kraj, ale wśród upamiętnionych w niej osób są także japonscy zbrodniarze wojenni z czasów II Wojny Światowej, a to już się innym państwom azjatyckim bardzo nie podoba.

DSC03758

Praktyczie prosto z lotniska pojechałem do Yasukuni. Jak mógłbym przegapić takie obchody! Wziąłem aparat i kamerę i pojechałem do stacji Kudanshita, gdzie znajduje się świątynia. Kolejka do świątyni zaczynała się już pod wyjściem ze stacji! Takich tłumów w Yasukuni nigdy nie widziałem.

DSC03759

Spodziewałem się, że tego dnia w Yasukuni będzie dużo przedstawicieli japońskiej prawicy, ale się zawiodłem. Nigdzie nie było widać ich charakterystycznych czarnych ciężarówek z megafonami wykrzykującymi wojenne hasła. Większość odwiedzających to byli zwykli Japończycy: młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni. Było trochę osób, które stały z rewizjonistycznymi ulotkami i plakatami, ale było ich niewiele. W Japonii jest nieco oszołomów, którzy bawią się w rewizjonistyczne przepisywanie historii. Na szczęście nie ma ich wielu…

2015-08-15 13.12.36 2015-08-15 13.13.48 2015-08-15 13.13.53

W tłumie udało mi się zobaczyć trochę cosplayerów ubranych w japońskie mundury, a nawet mundury niemieckiego Wehrmachtu. No cóż. W czasie wojny byli przecież sojusznikami.

IMG_0348

Najciekawiej prezentowała się grupka Japończyków przebranych w mundury wojskowe i odgrywających musztrę wojskową.

DSC03765

W Korei Północnej natomiast dzień ten był specjalny także i z tego powodu, iż w całym kraju wprowadzono nową strefę czasową GMT+8:30. Koreańczycy cofnęli zegarki o 30 minut o północy. Zmiana ta została podyktowana tym, że obecna strefa czasowa została narzucona Korei przez „japońskich imperialistów”. Gdy Japonia anektowała Koreę, to ustanowiła w kraju swoją strefę czasową. Obowiązywała ona przez ponad 100 lat i dekretem rządowym została zniesiona dnia 15 sierpnia. Zmiana czasu może wbrew pozorom nieść spore konsekwencje, gdyż będzie miała wpływ na sprawność funkcjonowania fabryk w specjanej strefie ekonomicznej Kaesong oraz może stanowić dodatkową przeszkodę w zjednoczeniu obu krajów w przyszłości.

Obchody Dnia Wyzwolenia odbywały się w całym kraju. W tym dniu organizowane są tańce masowe i pokazy fajerwerków. Mieszkańcy kraju składają też kwiaty pod pomnikami swoich przywódców.

Źródła:

http://newsfirst.lk/english/2015/08/north-koreans-mark-70th-anniversary-of-liberation-day/107244

http://www.bbc.com/news/world-asia-33942111