Podsumowanie 2014 w Korei Północnej

Czy już wszyscy odpoczeli po sylwestrze? Czas więc na krótkie podsumowanie zeszłego roku w Korei Północnej. Muszę przyznać, że działo się wiele i trudno będzie wszystko opisać. Dlatego postaram się przypomnieć tylko parę wydarzeń, które uważam za najważniejsze dla rozwoju sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

IMG_3152

POLITYKA
Początek roku wciąż zdominowany był przez informacje o egzekucji wuja Kim Jong Una. Jang Song Thaek, jeden z najpotężniejszych ludzi w Korei, został skazany na smierć za próbę przeprowadzenia zamachu stanu. Jego egzekucja pokazała, że Kim Jong Un stara się zabezpieczyć swoje rządy i umacnia władzę w państwie.

 

W kolejnym miesiącu uwaga swiatowych mediów skupiła się na katastrofie budowlanej, do której doszło w Pjongjangu. Zawalił się jeden z nowych budynków mieszkalnym grzebiąc pod gruzami kilkadziesiąt osób. W przeszłosci takie wydarzenie pewnie byłoby wyciszone przez propagandę w Korei. Tym razem stało się jednak inaczej i władza szeroko relacjonowała katastrofę. W ten sposób próbowano zapewnić Koreańczyków, że państwo dba o ich bezpieczeństwo. W ostatnich latach w Korei Północnej nowe domy powstają w niesamowitym tempie. Do wypadku doszło prawdopodobnie z powodu pospiechu oraz niedbalstwa przy budowie. Winni wpadki dostali surowe wyroki.
 10616488_852883484736620_5903991036851381632_n

 

W lato natomiast swiatowe media niezwykle interesowały się tym, gdzie jest przywódca Korei Północnej. Kim Jong Un przez długi czas nie pokazywał się publicznie, co wywołało lawinę plotek i wręcz histerię mediów. Niektórzy już oznajmywali, że przywódca Korei został obalony i zastapiony przez rządy wojskowe. Wszystkie teorie okazały się nieprawdziwe w momencie, gdy koreańska telewizja pokazała Kim Jong Una chodzącego o lasce. Młody wódz miał operację i dlatego przez ponad miesiąc nie pokazywał się publicznie.

 

Wiele domysłów zrodziła także październikowa wizyta trzech wysoko postawionych członków Koreańskiej Partii Robotniczej w Korei Południowej. Cel ich wyprawy był owiany tajemnicą i pojawiały się liczne spekulacje na ten temat. Czyżby próbowali doprowadzić do wznowienia rozmów na szczycie między obiema Koreami?

 

TURYSTYKA
W kwietniu natomiast odbył się kolejny maraton w Pjongjangu. Tym razem po raz pierwszy mogli wziąć w nim udział także biegacze amatorzy. Do stolicy Korei Północnej zjechały setki turystów z Zachodu na ten niepowtarzalny bieg. Maraton w Pjongjangu to także i moje marzenie, które mam nadzieję spełnić w przyszłym roku.

 

 _78854549_composite
Dużo także mówiło się o amerykańskich turystach zatrzymanych w Korei Północnej. Po długich zakulisowych negocjacjach zostali oni w końcu uwolnieni i przekazani amerykańskiej delegacji. Co najbardzie dziwiło w tej historii? Zwierzenia zatrzymanego Mathew Millera, który specjalnie dał się aresztować po to, żeby poznać prawdziwych Koreańczyków. Niektórzy to mają fantazję…Wszyscy więźniowie zostali uwolnieni i wrócili cali i zdrowi do domu.

 

Wielkim zaskoczeniem było zamknięcie koreańskiej granicy dla turystów w paździeniku. Władze Korei w obawie przed rozprzestrzenianiem się wirusa Eboli zamknęły całkowicie ruch graniczny. Wszystkie wycieczki do KRLD zostały nagle wstrzymane. Do tej pory nie zniesiono zakazu i turystyka w Korei na chwilę obecną leży.

 

STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE
Zadziwiające było także przyznanie się Korei Północnej do tego, że w tym kraju znajdują się „obozy reedukacyjne”. W ostatnich miesiącach Korea była pod ostrzałem ze strony ONZ w kwestii respektowania praw człowieka. USA wraz ze swoimi sojusznikami przepchnęła rezolucję potępiającą Koreę oraz domagająca się postawienia Kim Jong Una przed Miedzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwosci. Na reakcję Korei nie trzeba było długo czekać. Rezolucję uznano za ingerencję w wewnętrzne sprawy Korei oraz za wrogi akt ze strony USA.

 

o-THE-INTERVIEW-TRAILER-facebook
Stosunki na lini Korea-USA były napięte nie tylko z powodu rezolucji ONZ. Korea Północna w połowie roku ostro skrytykowała nowy amerykański film pod tytułem „Wywiad ze słońcem narodu” („The Interview”). Trailer komedi, w której dwójka Amerykanów jedzie do Korei Północnej przeprowadzić wywiad z Kim Jong Unem, a następnie próbuje go zamordować, spotkała się z silnym sprzeciwem Korei, która nazwała ten film „aktem wojny i terroryzmu”. W listopadzie doszło do tajemniczego ataku hakerskiego na SONY. Hakerzy wykradli prywatne dane pracowników koncernu oraz zagrozili, że ujawnią sekrety firmy jesli dojdzie do premiery kontrowersyjnej komedii. O atak została posądzona Korea Północna, która „atak pochwala”, ale się do niego nie przyznaje. Mimo braku twardych dowodów na udział Korei, USA wprowadziła na początku stycznia 2015 nowe sankcje gospodarcze uderzające w koreańskie firmy.

KULTURA

Nowy Rok w Korei Północnej został powitany fajerwerkami i orędziem Kim Jong Una. Co przyniesie 2015 rok dla Koreańczyków?

 -> Więcej o tym przeczytaj w moim poprzednim artykule.

1415270788127.cached
W Londynie odbyła się wystawa sztuki z Korei Północnej. Po raz pierwszy ambasada KRLD otworzyła swoje drzwi dla wszystkich chętnych.

 

Mam nadzieję, że dzięki tej krótkiej liście będziecie mogli nadrobić zaległości 🙂 Życzę wam wszystkim wszystkiego najlepszego w Nowym Roku! Zachęcam też do zaglądania na mojego bloga, gdzie dalej będę was informował o najnowszych wydarzeniach w Korei Północnej. W tym roku mam wiele planów i pomysłów, którymi pragnę się z wami podzielić.

Już w przyszłym tygodniu ruszam z Newsltetterem Pozdro z KRLD. 

Zapisz się aby otrzymywać:
– cotygodniowe najświeższe informacje dotyczące Korei Północnej
– linki do moich nowych artykułów
– powiadomienia o nowych odcinkach na kanale Youtube
– informacje o wydarzeniach związanych z KRLD w Polsce (Dużo się dzieje!)

Zachęcam też do subskrybowania mojego kanału na Youtube!