Polskie pączki w Tokio

Tłusty czwartek to jedno z moich ulubionych polskich „świąt”. Podczas, gdy wszyscy moi znajomi z Polski wrzucali fotki pięknych pączków na Fejsa, ja musiałem obejść się ze smakiem… do momentu, gdy moja żona znalazła w internecie polską pączkarnię w Tokio!

W zeszłym roku w grudniu byłem na imprezie polonijnej w Ambasadzie Polskiej w Tokio. Oprócz niekończącej się góry jedzenina oraz polskiej wódki (Belweder) były też i polskie pączki. Zrobiły one furorę i zniknęły w ciągu paru chwil. Ja sam zjadłem chyba ze dwa lub trzy i były to rzeczywiście prawdziwe polskie pączki. Nie mogłem uwierzyć, że w Japonii można przygotować tak dobre pączki.

DSC02620

Na szczęście ktoś wpadł na pomysł i w zeszłym roku otworzył pierwszą polską firmę kateringową w Japonii. Dostarczają oni pączki nie tylko dla ambasady, ale także na różne eventy. Z okazji tłustego czwartku pączki pojawiły się na jednej z imprez w Shibuya. Na szczęście tłusty czwartek przedłużono do weekendu i polska pączkarnia na kółkach pojawiła się na cotygodniowym targu w Shibuya.  Udałem się na niego w niedzielę po wycieczce do prefektury Yamanashi (o której już wkrótce). Wśród straganyów pełnych warzyw i owoców sprzedawanych bezpośrednio przez rolników był też i polski samochodzik z pączkami. Nazywa się oryginalnie „Pączkarnia” ポンチキヤ (po japońsku ponchikiya).  Jest to niewielka budka na kółkach, w której ledwo mieści się jedna osoba. Była nią japonka w wieku około 25 lat. W ofercie pączkarni aż cztery rodzaje pączków: klasyczny różany, z czekoladą, z malinami i sezamem. Jeden pączek kosztuje od 250 do 300 jenów (7-9 zł), czyli jak na japońskie warunki to cena w miarę przystępna. W ofercie mieli także gorący koktajl z żubrówką i sokiem jabłkowym. Nie próbowałem jednak, bo godzina była zbyt wczesna na picie.

DSC02622

Bardzo się ucieszyłem, że udało mi się znaleźć tą pączkarnię w Tokio. Ostatnio mi bardzo brakuje polskiego jedzenia, więc każdy taki polski akcent jest dla mnie wielkim przeżyciem 🙂

IMG_9321

Poniżej link do fejsbukowej strony Pączkarni. Polecam! Jeśli mieszkasz w Tokio, to koniecznie poszukaj informacji o tym, gdzie i kiedy znowu będą polskie pączki!

www.facebook.com/pages/Pączki-ポンチキヤ/