Już sam pomysł wydaje się szalony. Przecież w Korei Północnej nie można robić interesów, bo tam panuje komunizm i dyktatura? Tak uważa pewnie większosć z was. Nic bardziej mylnego. Jest wiele zagranicznych firm, które inwestują w Korei Północnej. W tym kilka polskich. Jednym z pierwszych międzynarodowych joint venture w Korei Północnej był Chopol, czyli The Korea-Polish Shipping Company. Niektóre północnokoreańskie firmy także działają na arenie międzynarodowej, ale ich działalnosci w dużej mierze przeszkadzają sankcje gospodarcze nałożone na Koreę. To nie wszystko. Niektóre zagraniczne koncerny zlecają outsourcing do Korei Północnej! W ten sposób, według niektórych doniesień, powstał niejeden hicior w TOP10 w Google Play na Androida, a nawet pewne znane wszystkim amerykańskie filmy rysunkowe. Oczywiscie firmy koreańskie działają w cieniu, bo nikt nie chce się przyznać, że korzysta z taniej siły roboczej z kraju rządzonego przez dyktaturę. Tyle na wstępie.
Mam nadzieję, że przekonałem was do tego, że nie jest to żadna zmyslona historia i że w Korei Północnej, jak w każdym innym kraju, robi się biznes. Wracając do książki „A Capitalist in North Korea: My Seven Years Journey in The Hermit Kingdom” („Kapitalista w Korei Północnej: Moja siedmioletnia podróż po zamkniętym królestwie”). Jest to opowiesć szwajcarskiego przedsiębiorcy Felixa Abta, który trafił do Korei Północnej z polecenia swojej firmy ABB.
Jednym z większych przedsięwzięć autora było założenie firmy farmaceutycznej PyongSu, która po kilku latach działalności stała się jedną z najnowocześniejszych sieci aptek w Korei Północnej. Autor doskonale opisuje realia prowadzenia biznesu w Korei Północnej. W książce opisuje, jak zagraniczne firmy zdobywają kontrakty w Korei Północnej oraz z jakimi problemami spotykają się na co dzień w pracy.
Z książki dowiemy się między innymi, jak w Korei Północnej funkcjonuje reklama i czy rzeczywiście jest całkowicie nieobecna w komunistycznym społeczeństwie. Zdradzę, że autor prowadził kampanie reklamowe wyrobów swojej firmy farmaceutycznej PyongSu m.in. w koreańskim radiu. Obecnie w Korei Północnej istnieje państwowa firma zajmująca się reklamą, a jej szefem jest jeden z uczniów Pyongyang School of Business, która została założona przez Felixa Abta.
Autor nie skupia się tylko i wyłącznie na kwestiach związanych z biznesem. Dużo miejsca poswięca także przedstawieniu życia codziennego Koreańczyków. Opisuje realia panujące nie tylko w Pjongjangu, ale także i w innych częsciach kraju. Dowiecie się przede wszystkim, jak zmieniło się życie Koreańczyków na przestrzeni ostatnich lat. Wbrew pozorom Korea Północna jest bardziej otwarta na świat zewnętrzny niż to się wielu ludziom wydaje. Koreńczycy czytają zachodnie książki, oglądają zachodnie filmy (James Bond jest znany i popularny), a dzieci chodzą z plecakami z Myszką Miki. Na ulicach jest coraz więcej kolorów, a mieszkańcy chodzą po ulicy ze smartfonami. Kraj ten przechodzi powolne zmiany, które umykają nam w gąszczu doniesień o próbach atomowych i rakietowych.
Książka Felixa Abta jest zarówno pozycją odpowiednią dla osób, które dopiero zapoznają się z tematyką związaną z Koreą Północną oraz dla weteranów, którzy znają tytuły wszystkich książek napisanych przez Kim Il-Sunga (a jest ich sporo podobno). Autor porusza wiele ciekawych tematów, które pokazują szerokie spektrum koreańskiego społeczeństwa. Z niecierpliwością czekam na polską wersję językową, gdyż wydaje mi się, że książka ta będzie niezwykłym uzupełnieniem bibliografii poświęconej Korei Północnej. Mało jest książek, które poruszają temat prowadzenia biznesu w Korei Północnej. Mało jest też książek, które pokazują, że w Korei Północnej nie mieszkają bezmyślne roboty, a ludzie tacy sami jak w każdym innym kraju.
Wywiad na żywo na Google Hangout z Autorem
Z wielką przyjemnoscią informuję, że udało mi się skontaktować z autorem, który obecnie mieszka w Wietnamie, i umówilismy się w lutym na wywiad jeden na jeden na platformie Google Hangout on AIR! Każdy z was będzie miał okazję posłuchać, co nasz gość ma do powiedzenia na temat obecnej sytuacji w Korei oraz jaka przyszłość czeka ten kraj. Będzie można też zadawć pytania, więc przygotujcie się dobrze!
Będę was informował na bieżąco o przygotowaniach do wywiadu! A jeśli chcecie się lepiej przygotować i być już po tej lekturze przed rozmową na żywo z autorem, to zachęcam do zaopatrzenia się we własny egzemplarz!