Turystyka w Korei Północnej – Styczeń 2015

Rok 2014 w Korei Północnej był pełen nieoczekiwanych wydarzeń i z pewnością nie raz byliśmy zaskoczeni wiadomościami z Korei. Nie wątpię, że i w 2015 roku możemy spodziewać się równie dużej dawki emocji i ciekawostek. Jak wygląda jednak sytuacja w branży turystycznej w Korei? Niestety, na chwilę obecną kiepsko…

Obecnie wciąż trwa wprowadzona w październiku blokada granicy koreańskiej dla turystów. O zakazie pisałem w październiku w jednym z artykułów.  Był to dla wielu szok, gdyż zakaz wszedł w życie z dnia na dzień. Wszystkie zaplanowane wycieczki natychmiast odwołano. Biura podróży zajmujące się wyjazdami do Korei liczą tylko straty. Odwołano wiele wiekawych wycieczek w sezone jesiennym oraz zimowym. Mimo, że nie jest to szczyt sezonu, to wciąż jest to bardzo niekomfortowa sytuacja dla biur podróży.

Według źródeł z Korei Północnej, zakaz miał być zniesiony pod koniec 2014 roku. Tak przynajmniej sugerowały niektóre osoby z branży turystycznej. Nadszedł jednak 2015 rok i wciąż nie wiadomo, kiedy turyści znowu ruszą na zwiedzanie do KRLD. Mimo to biura podróży już przyjmują zgłoszenia na wycieczki w tym roku i na najbliższe miesiące. Najwyraźniej chcą być przygotowane na nagłe zniesienie zakazu wjazdów do kraju. Grafik na sezon wiosenny i letni już jest pełen niezwykle ciekawych wycieczek w tym już legendarny maraton w Pjongjangu, na który rok temu zjechało tysiące turystów z całego świata. Nie muszę tu chyba mówić, że Korei zależy na tym maratonie, bo przyciąga rzeszę turystów z grubymi portfelami. Jestem pewien, że do maratonu zakaz zostanie zniesiony.

IMG_3286Na Twitterze biura podróży Young Pioneer Tours znalazłem informację, że spodziewają się oni otwarcia granic pod koniec stycznia lub lutego. Trudno powiedzieć na ile wiarygodne jest to źródło, ale na chwilę obecną trudno zdobyć oficjalne potwierdzenie tej informacji. Myślę, że luty to będzie akurat odpowiedni moment na otwarcie granic. W lutym w Korei Północnej obchodzi się urodziny poprzedniego Przywódcy Kim Jong-Ila. W tym dniu wszędzie odbywają się wszelakie imprezy, parady i pochody. Turyści także tłumnie przyjeżdżają zobaczyć, jak Koreańczycy świętują urodziny ich wodza.

Będę was na bieżąco informował o obecnej sytuacji, ale jeśli myślicie o wyjeździe do Korei Północnej w tym roku, to możecie już spokojnie zapisywać się na wycieczki. Niedługo granice staną otworem przed każdym, kto jest żądny przygód! A wyjazd do Korei Północnej to przygoda życia!

Jestem także obecny na Youtube! Coś dla tych co wolą oglądanie, zamiast czytania. Subskrybujcie po najnowsze odcinki!