Sylwester w Korei Północnej – Mój plan na wyjazd

Korea Północna przyciąga. I to bardzo. Cztery lata minęły od mojej wycieczki do KRLD i przez ten cały czas chciałem tam wrócić. Wciąż cos mi przeszkadzało, ale wydaje mi się, że już wkrótce będę mógł znowu tam pojechać. Planuję wyjazd na bombowego (w przypadku Korei brzmi to niezwykle zabójczo heh) sylwestra do Pjongjangu!

north-korean-people-watching

Pomysł ze spędzeniem sylwestrwa w Korei Północnej pojawił się u mnie już jakiś czas temu. Głównie z tego powodu, że świętowanie Nowego Roku w Japonii jest… koszmarnie nudne. Idzie się do świątyni, stoi w kolejcem buddyjski dzwon zabije no i … koniec. Spokój, cisza. W ogóle nie czuć sylwestrowej zabawy. Z pewnoscią są osoby, którym taki sylwester odpowiada, ale mnie te parę leniwych dni w okolicach sylwestra po prostu męczy. Zarzuciłem żonie pomysł, że jedziemy do Korei Północnej na fajerweki. Nie od razu podchwyciła ten pomysł.

Jak pewnie wiecie mieszkam w Japonii z moją żoną Japonką. Japonia nie lubi się za bardzo z Koreą Północną i wizerunek tego kraju jest tutaj po prostu fatalny. Gorzej być nie może. Chyba nie ma bardziej znienawidzonego kraju przez Japończyków. O stosunku Japończyków do Korei Północnej napiszę oddzielny artykuł. Na szczęscie moja żona jest bardzo wyrozumiała odnosnie mojego specyficznego hobby oraz od początku naszej znajomości wiedziała o moim zainteresowaniu Koreą Północną. Nawet bardzo chce tam pojechać choć raz i zobaczyć życie mieszkańców tego kraju. Proponowałem jej, że pojedziemy do KRLD na podróż poślubną. Niestety pomysł ten się jej niezbyt spodobał. Stwierdziła, że „zgłupiałem”. Nie rozumiem czemu. Przecież to taki oryginalny i wyjątkowy kierunek podróży. Nikt by nam tam nam nie przeszkadzał telefonami i fejsbukami. Ostatecznie pojechaliśmy do Ladakh na północy Indii. Też było fajnie, ale… wiecie co mnie kręci najbardziej.

Teraz nadszedł czas, żeby powrócić do KRLD na wyjątkowego Sylwestra. Rok temu pisałem o tym, jak Koreańczycy obchodzą ten dzień. Jest to okazja do tańca, zabawy i picia. Czyli jak u nas 🙂 Mi marzy się spędzenie sylwestra na Placu Kim Il Sunga w samym centrum stolicy razem z tysiącami mieszkańców miasta, którzy będą świętować na dworze. Będzie zimno z pewnoscią, bo syberyjskie powietrze gwarantuje temperatury grubo poniżej zera. Trzeba będzie się rozgrzać koreańską wódką soju. Główną atrakcją będą oczywiscie fajerweki, które rozbłysną na niebie po północy.

Pojedziemy tam z żoną uzbrojeni w parę aparatów i kamerę, bo okazji do robienia zdjęć będzie pełno. Możecie się spodziewać obszernej relacji z wyjazdu. Planujemy jechać na JAPOŃSKĄ wycieczkę z koreańskimi przewodnikami, którzy mówią po japońsku. Jest ich zaledwie kilku w KRLD i niestety mają dosć mało pracy, bo Japończycy niezbyt chętnie tu przyjeżdżają. Około 100 obywateli japońskich przyjeżdża do KRLD co roku. W porównaniu do 6000 turystów z Zachodu, to bardzo mało. Niestety japońska wycieczka jest znacznie droższa od tych oferowanych dla Europejczyków. Głównie z tego względu, że grupy są bardzo małe. Pojedziemy też zaledwie na 2-3 dni, gdyż dłuższy pobyt wiąże się ze sporymi kosztami.

Planuję też większy update mojego przewodnika po Pjongjangu. Z tego powodu zniknie on wkrótce ze strony i pojawi się w nowej wersji za jakis czas nieokreślony. Możliwe, że znajdą się w nim także zdjęcia i relacje innych polskich blogerów, którzy byli w KRLD.

Jesli kogos interesuje taka wycieczka to szczegóły wyglądają mniej więcej tak.

 Koryo Tours oferuje noworoczną wycieczkę za 1290 euro.

Wyjazd: 2015.12.29 – 2016.1.2

Odwiedzane miasta: Pjongjang – Kaesong (Panmunjon)

Zwiedzane miejsca:

Łuk Triumfalny, Pomnik Mansudae, Wielka Biblioteka Ludowa, Galeria Sztuki Koreańskiej, Metro, Wieża Dżucze, Monument upamiętniający powstanie Partii, kręgle, strzelnica, księgarnia, plac Kim Il Sunga, dużo browarów, przejażdżka trolejbusem, Muzeum Wojny Koreańskiej, studio filmowe, Panmunjon.

Jesli spodobał wam się mój przewodnik po Pjongjangu, blog o podróżach po KRLD oraz kanał poświęcony KRLD i Japonii, to możecie mi postawić piwo w Pjongjangu. Każda złotówka zostanie przeznaczona na wyjazd do Korei Północnej.

Możecie to zrobić za pomocą Paypala 🙂

 Wielkie dzięki!