Sylwester w Korei Północnej #5 – Wizyta u krawca

Z Korei Północnej można przywieźć, wbrew pozorom, sporo ciekawych pamiątek. Jedną z ciekawszych jest, moim zdaniem, koreański oryginalny mundur szyty na miarę! Można go zamówić o krawcowej w hotelu Koryo lub Yanggakdo.

DSC04637

Wszyscy z was pewnie znają mój mundurek z filmików na Youtubie. Nie jest to jednak prawdziwy mundur uszyty w KRLD. Kupiłem go w Chinach w trakcie studiów, bo to właśnie z Chin wywodzi się „tradycyjny” socjalistyczny ubiór większości Koreańczyków. W trakcie mojej kolejnej wizyty koniecznie chciałem zamówić u krawca ubiór godny moich wystepów na Youtube – prawdziwy północnokoreański garnitur. 

IMG_0675
Podziemia hotelu Koryo

Od razu po przyjeździe do Pjongjangu poprosiłem przewodniczkę o sprawdzenie, czy krawcowa pracuje i czy nas przyjmie wieczorem. Drugiego dnia w Pjongjangu zeszliśmy na dół po schodach z lobby w hotelu Koryo i weszlismy do małego salonu krawieckiego. Krawcowa nie zna angielskiego, więc bez pomocy przewodniczki n ie dogadalibysmy się najlepiej. Oczywiscie można próbować na migi, ale jednak najlepiej poprosić przewodnika o pomoc.

DSC04204
Najpierw przymiarka

Jakie style do wyboru?

A co mamy do wyboru? Krawcowa uczyje wam to, co  chcecie. Możecie nawet poprosić o uszycie normalnego zachodniego garnituru. Ale chyba nie po to tu przyjechaliscie. Sposród strojów w stylu północnokoreańskim mamy dwa główne modele:

– Mundur Ludowy, czyli taki jaki nosił Prezydent Kim Il Sung oraz obecnie Przewodniczący Kim Jong Un

haircut16n-2-web

Mundur Ludowy to strój przypominający nasz garnitur. Różni się głównie tym, że ma stojący kołnierzyk, który pewnie skojarzy wam się z ubraniem księdza. Z przodu umieszczone są cztery pojemne kieszenie. Jest to strój, który był noszony przez większosć mieszkańców Korei. Obecnie jest utożsamiany z ubraniem robotniczym. Wciąż jest często noszony przez mieszkańców Korei. Ostatnio powoli ustępuje miejsca zachodniemu garniturowi. Dominuje kolor czarny, szary lub granatowy.

– Mundur Wojskowy, czyli taki jaki nosił Drogi Przywódca Kim Jong Il

Sinpyong_Lake,_North_Korea_(2921982738)

Mundur Wojskowy to dwuczęsciowy strój zapinany na zamek błyskawiczny z przodu o kolorze zielonym. Noszony był często przez Generała Kim Jong Ila, który zapoczątkował politykę Songun (Pierwszeństwo Armii) i z tego powodu często pojawiał się w towarzystwie żołnierzy w mundurze polowym. Dostępne sa różne odcienie zieeni.

DSC04325
Kolega przymierza mundur wojskowy

Różnią się one zasadniczo wyglądem i kolorem. Nie da się ich pomylić.

DSC04198
Różne kolory i materiały do wyboru

Najpierw musicie wybrać, który krój wybierzecie. Nie jest to łatwa decyzja. Chyba, że zamówicie oba naraz… Po wybraniu kroju krawcowa poprosi was o wybranie materiału, z którego będzie uszyty wasz strój. Na scianie wisi kilka dostępnych kolorów oraz materiałów, z których każdy różni się nieco gramaturą i także ceną. Co ciekawe, do wyboru są głównie materialy z zagranicy w tym włoskie włókna. Następnie krawcowa was dokładnie zmierzy oraz ustalicie szczegóły takie jak na przykład pozycja guzików, długosci mankietów itd. Krawcowa zrobi, co chcecie. Są także wzory mundurów dla kobiet, więc płeć piękna nie będzie poszkodowana. Można zamówić na przykład mundur noszony przez piosenkarki z zespołu Moranbong! Klient nasz pan towarzysz! 

IMG_2128
Nasza przewodniczka Pani Kim zdecydowanie dumna ze swojego podopiecznego

Ile kosztuje uszycie munduru?

Mimo wykorzystania wysokiej jakości materiałów z Włoch cena za uszycie garnituru na miarę nie powala. Trzeba się liczyć z ceną około 100 do 170 dolarów amerykańskich za zestaw. Cena zależy od materiały oraz terminu wykonania prac. Za wykonanie ekspresowe w 24 godziny (a nawet szybciej) trzeba dopłacić kilkadziesiąt dolarów. Można negocjować i warto to robić. Ja zapłaciłem za mój Mundur Ludowy około 160 USD. Przyzwoita cena jak na garnitur szyty na miarę. Krawcowa dzielnie walczyła przez całą noc abym zdążył założyć garnitur na wizytę w Pałacu Słońca, gdzie spoczywają przywódcy koreańscy. Jak ładnie poprosicie, to krawcowa może uszyć wam nawet czapkę wojskową z pozostałego materiału przy szyciu munduru wojskowego.

DSC04202
Przymierzanie trwa

Do zestawu nie zapomnijcie o przypince z flagą KRLD na piersi. Tak wyposażeni możecie ruszać na podbój ulic Pjongjangu! Według przewodniczki wyglądam bardzo przystojnie i gdybym nie miał żony to kto wie… 🙂 

IMG_2495
Gotowi do boju! Po prawej Japończyk 🙂