Wigilia w Korei Północnej

Jutro Wigilia i z tej okazji chciałbym wam wszystkim, moim czytelnikom, złożyć serdeczne życzenia świąteczne. Życze wam wszystkim radosnych i rodzinnych swiąt. Sam, niestety, nie będę mógł spędzić tego dnia z bliskimi, gdyż obecnie mieszkam w Japonii.
_78441116_024419788-1
Choinka po południowej stronie granicy

Zastanawialiście się kiedys, jak wyglądają swięta Bożego Narodzenia… w Korei Północnej? No może nie do końca chodzi mi dosłownie o nasze swięta, ale bardziej o datę 24 grudnia. Chrześcijan w Korei Północnej, w porównaniu do Południowej, jest niezwykle mało, gdyż  Korea Północna nie pozwala na prowadzenie żadnej zagranicznej dzialałności misjonarskiej na swoim terytorium.
Skoro nie ma tu katolickiego Bożego Narodzenia i prawie nikt nie świętuje narodzin Chrystusa, to o co chodzi? Otóż okazuje się, że 24 grudnia jest ważną datą dla Koreańczyków z innego powodu. Obchodzone są wtedy urodziny matki zmarłego w 2011 roku Ukochanego Wodza Kim Jong-Ila.
Kim Jong-Suk, była pierwszą żoną Prezydenta Kim Il-Sunga. Pobrali się w 1941 roku. W następnym roku na świat przyszedł ich syn, Kim Jong-Il. Według koreańskich źródeł, Kim Jong-Suk była córką biednego farmera. Urodziła się w Hoeryong w 1917 roku. Dołączyła do anty-japońskiej partyzantki Kim Il-Sunga w 1935 roku. Walczyła u jego boku w bitwach przeciwko Japończykom, gdzie udowodniła swoją niezwykła waleczność, odwagę i oddanie koreańskiej rewolucji. Po ustanowieniu KRLD w 1948 roku została pierwszą damą. Niespodziewanie zmarła w 1949 roku z powodu ciężkiej choroby. Obecnie uważana jest za „matkę narodu” koreańskiego,  a data 24 grudnia jest w KRLD świętem narodowym.
IMG_3297
Popiersie Kim Jong-Suk znajduje się na Cmentarzu Męczenników Rewolucji w Pjongjangu, który jest licznie odwiedzany przez turystów. Znajduje się na szczycie góry Taesong na przedmieściach stolicy. W tym miejscu spoczywają Koreańczycy, którzy walczyli w partyzantce przeciwko japońskiej okupacji. Cmentarz powstał w 1975 roku, a następnie został przebudowany w 1985 roku. Wszystkie popiersia rewolucjonistów zrobione są z bronzu.
IMG_3301
Monumenty upamiętniające najważniejszych uczestników partyzantki Kim Il-Sunga stoją natomiast na samym szczycie tuż przed gigantyczną czerwoną flagą wykonaną z granitu. Turysci odwiedzające to swięte dla Koreańczykow miejsce, mogą kupić kwiaty, które są następnie składane pod pomnikiem Kim Jong-Suk.
IMG_3316 IMG_3315
Po przejęciu władzy przez Kim Jong-Ila w 1994 roku, kult jego matki przybrał na sile. W wielu miejscach zaczęły się pojawiać jej portrety obok Kim Il-Sunga i Kim Jong-Ila. Stała się jedną z najważniejszych postaci koreańskiego panteonu przywódców. Opisuje się ją jako „niesmiertelną rewolucjonistkę”, która stała się częścią północnokoreańskiej „swiętej trójcy”: Kim Il-Sunga, Kim Jong-Ila i Kim Jong-Suk.
4964505112_7207bb0bde_z
 W dniu jej urodzin Koreańczycy tłumnie odwiedzają poświęcone jej pomniki i składają przy nich kwiaty. Nie jest to jednak tylko smutne święto ku czci zmarłej. Odbywają się tego dnia także tańce i przedstawienia na jej cześć. Jest więc radośnie, ale z odrobinką powagi z uwagi na cześć, jaką się ją otacza w Korei. A tak wyglada świętowanie urodzin Kim Jong-Suk w Pjongjangu.

W Korei w czasie świąt narodowych często odbywają się takie potańcówki na wolnym powietrzu. Parki i place wypełnione są wtedy bawiącymi się Koreańczykami. W grudniu w Korei już jest bardzo zimno, więc wszyscy tańczą w grubych kurtkach.

W Japonii, gdzie teraz mieszkam, Boże Narodzenie, czyli kurisumasu, to skomercjalizowana amerykańska wersja świąt. W sklepach sprzedaje się ciasta świąteczne, ozdoby świąteczne itd. Nie ma tu mowy o prawdziwym święcie. Co ciekawe, 24 grudnia jest uznawany w Japonii za dzień zakochanych i wiele par udaje się wtedy na randki np. do Disneylandu.  Jak widać, w różnych krajach i w różnych kulturach dzień 24 grudnia obchodzony jest na różne sposoby i pod wieloma postaciami.

Pozostaje życzyć Koreańczykom udanych obchodów urodzin Kim Jong-Suk!

Źródło: BBC,